Číslo 43 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operním pěvcem.
Štefanem Kocánem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Člověk fotí člověka

Markétu Luskačovou (1944) zná divák zejména díky jejím fotografiím dětí. Jsou mimořádně podařené: žádný prvoplánový „emotional blackmail“, ale tiché porozumění podtržené citem pro humor. Vhled i pokora. Důvěra před objektivem, přirozený zájem za kamerou. Portréty autorky, které se vyrojily kolem její aktuální retrospektivy v pražské Leica Gallery (trvá do 2. listopadu), mluví stejnou řečí – jiskra v oku, lehký úsměv na rtech, krásná tvář. Luskačová je prostě vyrovnaná a spokojená, srozuměná se svými možnostmi i mezemi. Jako člověk i jako fotografka. V současném světě výjimka mimo všechna pravidla.

Markéta Luskačová: O dětech, Londýn, 1986

Pražská přehlídka zahrnuje poslední půlstoletí. Odtud zpravodajský název Fotografie 1964–2014. Tři galerijní sály sice nenabízejí bůhvíjaký prostor, snímků tu visí pár desítek, ale skládají dohromady jasný příběh. Luskačová fotografuje v humanistické tradici. V roce 1975 odešla z Československa, v druhé polovině sedmdesátých let pracovala pro slavnou agenturu Magnum Photos. Zaučil ji prý Josef Koudelka. Jmenovatele má jejich dílo společného, ale čitatel je různý. Koudelka je výrazově naléhavější, místy metafyzický, místy existenciální. Luskačová se dívá na svět jemnějším rastrem, její pohled je měkčí, lyričtější, chápavější, v úběžníku má harmonii, věří na mezilidskou soudržnost. A nezáleží, jestli fotí divadlo v Praze, zapadlou vesnici na Slovensku, tržnice v Londýně, masopustní veselí na českém venkově nebo náboženskou pouť v Polsku.
Fotografie Markéty Luskačové mají často ještě jednu kvalitu, a to výše jmenovaný humor. I tady platí pravidlo o výsledné harmonii: autorka se nevysmívá, nekritizuje, nepovyšuje se na objekt před kamerou. Ukazuje druhé tak, jak by chtěla vidět na jejich místě sebe. To vyžaduje silné sociální cítění a odvahu. Vlastnosti, které se z příslovečné „české nátury“ vytratily dávno bůhvíkam. Díky za tu připomínku.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik

Foto © Markéta Luskačová


  Písničky Petra Skoumala
  Zpěvník Jana Buriana 
 
  Pohádkový svět Radiotéky
  Pořiďte si
 
  Člověk fotí člověka   
  Navštivte