Číslo 29 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s malířem.
Františkem Hodonským.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Ostravské barvy (skoro) všecky

Multižánrový festival Colours of Ostrava je už několikátý rok poslem nejméně dvou dobrých zpráv. Ta první zní: I v Česku se dá uspořádat přehlídka s objevnou dramaturgií a neskončit ve vězení pro dlužníky. Ta druhá je ještě optimističtější: Lidé chtějí nové tváře a neotřelou hudbu. Obojího se jim i mezi 17. a 20. červencem dostane, co oči a hlavně uši ráčí.

Tak tenhle chlapík je stále cool. Robert Plant chytil druhý dech a taky on přijede do Ostravy.

Zdánlivě v nesouladu s předchozími řádky může znít, že jedním z headlinerů letošního ročníku je držitel Řádu britského impéria a několika cen Grammy, už pětašedesátiletý zpěvák Robert Plant. Jenže někdejší frontman Led Zeppelin rozhodně nepřipomíná nejmenované rockové zombies, v kapele Sensational Space Shifters míchá africkou hudbu, hardrock, trance, s pokorou se obrací k dřevnímu mississippskému blues a právem zažívá další z vrcholů své kariéry.
Klasiků žánru si považuje i další z festivalových taháků, třiatřicetiletá francouzská písničkářka Zaz. Pro její smyslný chraplák, holčičí rozpustilost a neokázalé vystupování ji už v začátcích připodobňovali k Edith Piaf, byť ji samotnou prý vzrušovali spíš Bob Marley, Serge Gainsbourg a Bobby McFerrin. Zpěvačka, která Ostravu dobyla už před dvěma lety, prodala jen svého debutového alba na dva miliony kusů a daří se i její loňské kolekci Recto Verso.
Rozezpívat stadiony dokážou také američtí MGMT, kapela, jež v roce 2007 albem Oracular Spectacular elektrizovala celý svět. Písně The Youth, Kids nebo Time To Pretend sice zněly, jako kdyby se pinkfloydovský ztracenec Syd Barrett stal tajně členem Beach Boys, ale na tuhle retro notu leckdo rád slyšel. O to překvapivější je, že v dalších letech se skupina rozhodla spáchat komerční sebevraždu a dnes hraje hudbu dost vzdálenou svým hitovým počátkům.
Výčet zvučných jmen nadcházející přehlídky by mohl pokračovat, ale byl by vlastně proti smyslu akce. Colours of Ostrava není festival hvězd, ale objevů. Mohou se jimi stát velští 9Bach, křížící emoce hlasů, harfy a elektrických kytar (jejich čerstvé album Tincian je v katalogu brněnských Indies Scope), stejně jako introvertní elektrofolková písničkářka Emilíana Torrini, jejíž loňská novinka Tookah v souladu s tvorbou slavnější krajanky Björk vzdává hold zvukům přírody a elfí magii svého rodiště. Zvlášť tahle Islanďanka s italskými kořeny se bude v areálu bývalých hutí v Dolních Vítkovicích skvěle vyjímat...

Milan Šefl, hudební publicista



  ...cizinci vnímají Japonsko
  Dívejte se   
 
  Ostravské barvy...
  Navštivte
 
  Před sto lety, den po dni
  Téma