Číslo 27 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a režisérem.
Jiřím Mádlem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Synagoga místo chalupy

Michal Klíma, syn „vyvoleného národa“ a spisovatele Ivana Klímy, chtěl na konci devadesátých let minulého století v malebném a během komunistické éry veřejnosti naprosto nepřístupném šumavském pohraničním prostoru koupit chalupu. V nabídce jedné z realitek však objevil i synagogu, a to v Hartmanicích u Dobré Vody.
Namísto rekreačního objektu pro rodinu nakonec zakoupil zdevastovanou svatyni a za pouhé tři roky z ní vybudoval památník spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, jehož hlavním posláním je podpora tolerance mezi národy. Příběh znovuzrozené synagogy odvypráví na Dvojce Českého rozhlasu v sobotu 5. července v 18.30 cyklus Dobrá vůle.

V temných dobách to byla truhlárna, sklad pneumatik, herna ping-pongu... Dnes synagoga v Hartmanicích slouží jako památník spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě.   V temných dobách to byla truhlárna, sklad pneumatik, herna ping-pongu... Dnes synagoga v Hartmanicích slouží jako památník spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě.

Než přišel wehrmacht

Městečko Hartmanice s tisícovkou stálých obyvatel najdete necelých dvacet kilometrů od Železné Rudy na příkrém svahu drsných Šumavských plání pod úbočím Hamižné hory. Staré horní město, které ve středověku bohatlo také kutáním zlata v zlatonosných žilách křemene v širokém okolí, patří k nejstarším osadám. Vzniklo na zemské Vintířově stezce vedoucí z Bavorska do Čech na místě, kde se vybíralo clo.
První Židé se tu objevili až po roce 1867, kdy jim nová ústava zajistila plnou občanskou i politickou rovnoprávnost, a tedy otevřela dveře ke svobodnému podnikání a obchodu. Za necelých dvacet let už Židé tvořili v Hartmanicích deset procent obyvatel a mnozí z nich patřili k nejbohatším občanům. A tak židovská obec nechala v roce 1881 postavit pro své věřící svatostánek, který však původnímu účelu posloužil jen padesát let.
Brzy po Mnichovu, kdy se Hartmanice jako sudetoněmecké území staly součástí Velkoněmecké říše, vojáci wehrmachtu ze štítu synagogy vytloukli desky Desatera a z modlitebny udělali truhlářskou dílnu. Židé společně s českými úředníky uprchli do protektorátu, kde se však – pokud se jim nepodařilo emigrovat – stali obětí norimberských zákonů a nacistické perzekuce. Ti, kteří v Hartmanicích nebo v okolí zůstali, byli zatčeni okamžitě. Nikdo z původních Židů se do Hartmanic už nikdy nevrátil...

Jako zázrakem se v Hartmanicích dochovaly kamenné desky DesateraPing-pong ve svatyni

Necitlivé zásahy vůči synagoze se neodehrávaly pouze za války, ale také v následujících letech, kdy byla budova coby německý majetek zkonfiskována (truhlář Ferdinand Pelikan padl ve válce) a němečtí pracovníci truhlárny vysídleni. Novým správcem objektu se stal Karel Šimek z Petrovic, taktéž truhlář, který pro Pelikana dříve pracoval. Ten doprostřed chrámové lodi vestavěl komín, části velkých oken zazdil a do budovy nainstaloval primitivní elektrické vedení. Postupem času chátrání šindelové střechy vyřešil eternitem a do přízemních oken přibyly mříže.
Synagogu později využívala armáda jako sklad pneumatik a do horního patra chodili Hartmaničtí na ping-pong. O stavbu samotnou se však nestaral nikdo. V osmdesátých letech byla „věnována národnímu výboru ke zboření“, ale díky sametové revoluci k demolici naštěstí nedošlo. Synagogu vrátili Židovské náboženské obci v Plzni, ta ji ale kvůli nedostatku financí nabídla k odprodeji. Tehdy od zániku synagogu dělilo jen pár chvil. Dírami ve střeše dovnitř pršelo, hrozilo zřícení celé budovy. V tomto stavu ji v roce 2002 koupil Michal Klíma a záchranné práce okamžitě začaly.

Zázraky se dějí

Díky improvizované dřevěné konstrukci objekt přečkal další zimu a na jaře 2004 občanské sdružení Památník Hartmanice zahájilo rozsáhlou rekonstrukci s cílem co nejvíce se přiblížit původnímu projektu. Katastrofální stav synagogy stejně jako naprostý nedostatek původní dokumentace to ovšem znesnadňovaly. Nejstarším dokladem a dlouho jediným vodítkem pro rekonstrukci byla ne příliš zřetelná fotografie z poválečného období. Jako zázrakem se dochovaly některé originální stavební prvky: dřevěné výplně kruhových oken ve tvaru osmicípé hvězdy – symbol krále Šalamouna, části kovových i dřevěných zábradlí, kamenné desky Desatera, dveře hlavního vstupu s prvky kování.
Poutavý příběh záchrany hartmanické synagogy si můžete poslechnout v pořadu nazvaném Synagoga místo chalupy. Zavede vás kromě jiného do multimediální expozice, kde dnes občanské sdružení Památník Hartmanice pořádá ojedinělé programy zaměřené proti xenofobii a rasismu.

Lenka Svobodová, dramaturgyně



  Starosti všedního dne
  Jak to vidí Petr Koudelka   
 
  I bolestné vzpomínky pokrývá...
  Dívejte se
 
  Synagoga místo chalupy
  Téma