Číslo 26 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní pěvkyní.
Andou-Louisou Bogzou.

 

 

 


Jáma (vztahů) a (inverzní) kyvadlo

Na zdejší literární nebe vyšla nová hvězda. Jmenuje se sice trochu exoticky, Borjana Dodova (1983), ale titul její první prózy (vydané pod hlavičkou Revolver Revue) funguje v řadách domácích i hostů – Inverzní kyvadlo. Jde o tři povídky, respektive jednu delší a dvě kratší prózy. Ta, co dala knize jméno, je překvapivě nejslabší, ta nejdelší pak dává přirozeně tón.

Společným jmenovatelem, pokud jde o téma, jsou krachující, nefunkční vztahy. Trojjediná hrdinka hledá muže svého srdce, a nenachází. Kvapné emocionální investice se ukazují záhy jako neudržitelné, ztrácejí na ceně, hroutí se. V první a druhé próze pracuje skvěle kontrast reálného a fantaskního. Iracionální motiv na pozadí všedních, každodenně hmatatelných kulis. V prvním textu vyklízí zhrzený milenec nečekaně pole a jeho místo zaujímá zanedbaný, vychrtlý pes. Skoro jako ve známé Vianově povídce o inverzním vlkodlakovi. V druhém textu láká milá své partnery do začarovaného bytu. Ona vyžaduje společný prostor, oni chtějí hlavní místnost dělit na menší kousky, aby se konečně zorientovali; v bytě i v sobě. Vadné, zmatené vztahy se pak promítnou do statiky příbytku. Skoro jako ve známé Poeově povídce o pádu domu Usherových. Závěrečný text sleduje marnou hrdinčinu snahu oprostit se v životě od deformujícího, patologického vlivu otce.
Dodova píše jasně, čistě, v krátkých, úderných větách. Je jí vlastní lehce ironický, až cynický odstup. Autorsky má rozhodně blíž k rozumovému než k citovému pólu. V medailonu najdeme možný klíč: vysokoškolská studia matematiky plus scenáristiky a dramaturgie. Ladí i její aktuální zájem: „Zabývá se výzkumem narativních strategií rozvíjených během studené války.“ Každopádně forma jde v tomto případě s obsahem ruku v ruce. A suverénním krokem. Že by dlouhá řada adeptů zdejšího literárního nebe mohla závidět.

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik  Jáma (vztahů) a (inverzní)...
  Pořiďte si    
 
  Výpověď o životě „objekta“
  Navštivte
 
  Rafael Kubelík       
  Téma