Číslo 26 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní pěvkyní.
Andou-Louisou Bogzou.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Přátelská výpověď o životě „objekta“

Hlavní hrdinka filmu Olga neměla snadný život: prožila chudé žižkovské mládí, za komunistů jí estébáci znepříjemňovali téměř každý krok, manžel strávil léta v kriminále, sama nakonec umřela na zhoubnou nemoc. Je to však zvláštní: z filmu, který o ní natočil Miroslav Janek, si divák nejspíš odnese pocit radosti. Jeho dokument je totiž obdivuhodně civilní, postrádá patos, neznějí v něm velká slova, Olga Havlová není líčena jako sošná bytost, ale jako živý člověk, jehož síla je ve věcnosti.

Člověk má při odchodu z kina pocit, jako by s Olgou Havlovou právě poseděl u kávy

Snímek je poskládán z archivních filmových záběrů, fotografií a dokumentů, jež po paní Olze zbyly. Rodinné snímky, záběry Originálního Videojournalu, několik málo momentů z oficialit souvisejících s životem první dámy, citace raportů ze sledovaček psané bizarně pokřivenou češtinou – zprávy o sledování „objekta“. Například o nemoci a odchodu Olgy Havlové se téměř nemluví a závěrečný obraz, který symbolizuje odchod, neobsahuje ani stopu laciného soucitu.
Tvůrci měli šťastnou ruku při výběru jednotlivých komponentů i určení jejich rozsahu. Přitom některé záběry byly dosud málo nebo vůbec známé, třeba záznam veselého výletu paní Olgy a jejích přátel do Itálie. Film má mistrný střih (Tonička Janková), téměř nezaznamenáváme umělé natahování; délka necelých devadesáti minut je tak akorát.
Olga Havlová byla silná a statečná osobnost s vlastním názorem; neměla ráda pompéznost a okázalost, nedělala s ničím a nikým okolky, mluvila přímo, jak ji to Žižkov naučil. Měla nápady a smysl pro humor, uměla stmelovat a sdružovat, ale také důrazně odmítnout – třeba estébákům výpověď. Nechtěla být „paní prezidentovou“, leč dokázala nést tuto roli důstojně a najít společnou řeč s politiky i celebritami, aniž ztratila zdravý úsudek.

Agáta Pilátová, filmová publicistka

Foto Aerofilms  Jáma (vztahů) a (inverzní)...
  Pořiďte si    
 
  Výpověď o životě „objekta“
  Navštivte
 
  Rafael Kubelík       
  Téma