Číslo 16 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s kapelou DVA.
Bárou a Janem Kratochvílovými.


 

 


 

 

 

 

 

Jaroslav Vanča, pedagog FAMU

Development v Zemi nikoho

Pomyslíte si asi, milí čtenáři, jaký že jsem to byl ťulpas… Ale to se musím ohradit, já v mnoha ohledech ťulpasem doposud zůstávám. Zvláště tehdy, když někdo rozhojňuje a inovuje množství způsobů, jak vzít bližního na hůl – to se dozvídám vždy jaksi se zpětnou platností a nestačím reagovat jinak než zpozdile. Takhle jsem, nesmějte se mi hned, považoval ještě pár let po devětaosmdesátém podstatné jméno developer za jakési synonymum slova gauner, grázl či dokonce gangster. Mohla za to, jak jinak, média. Co média, dokonce i odborné časopisy z ranku památkové péče, historie architektury či environmentalistické ekologie. Všude tam se to slůvko teprve zabydlovalo a – nastojte – výhradně v negativních kontextech. Developer v oněch textech vždy cosi ničil, mršil, zcizoval svému účelu, a navíc přitom přeukrutně neboli sofistikovaně lhal. Ať už šlo o památkově chráněnou architekturu či příslovečné lesy, vody a stráně. Teprve po několika letech jsem zjistil, že je to povolání jako každé jiné, že to prostě někdo dělat musí, jako třeba lobbistu, exekutora, provozovatele heren či prodejních akci pro seniory.
Inu, z mých předchozích fejetonků jste si mohli – jak se říká – udělat názor, že za tu nepovědomost nemohu tak zcela. Než abych se hleděl v současnosti vyznat, chodím si po Čechách tuhle a támhle, koukám, kde co lítá, a nestačím se pak divit, hotový Simplicius Simplicissimus, jak nám ho zvěčnil spisovatel Grimmelshausen. Minulý týden jsem měl ale času na trajdání málo, na žádné příhraniční hvozdy to nebylo, muselo mi stačit staré dobré Prokopské údolí, dneska už jeden z pražských lesoparků, byť jej jiný spisovatel, Jaroslav Foglar, zvěčnil ve svém inzitně romantickém klučičím příběhu Dobrodružství v Zemi nikoho před pouhými pětačtyřiceti lety coby hotovou divočinu. Dnes tam vede naučná stezka, z informačních tabulí se dozvíte, kde co roste, hmyzí se a poletuje, co se tu těžilo a jak se tam tak vůbec žilo. Jeden z edukačních textů takto vypovídá o zdejších jeskyních, „obývaných pravěkým člověkem“, případně „ještě za první republiky pražskou chudinou“.
Inu, vzpomněl jsem si na své dávné a krátkodobé účastenství v partě speleologů a přinutil se sešplhat z příkré vápencové stráně, abych alespoň nakoukl do oněch vábivě temných otvorů. A v jednom z nich jsem vskutku nalezl stopy po obývání. Zetlelé spacáky a bundy, igelit a molitan, očouzený strop, improvizovaná kamínka a polička s nádobím, zbylý odér nekultivované tělesnosti. Pravěký člověk tu už zjevně nebydlí, trampové si rovněž časem nalezli odlehlejší působiště… Kýho tedy výra? Vrátil jsem se v časostroji téměř o století nazpět? A kdo je tedy ta chudina? A proč vlastně je?
A tak se, poučen nepoučen, vracím do současnosti, do civilizace, spláchnout prožitek hořkým pivem. Tu či onde nacházím podpisové archy proti developerskému záměru, hrozícímu devastací chráněného území výstavbou „luxusních vil v romantickém prostředí.“ Ha! O foglarovskou Zemi nikoho se zajímá někdo setsakra konkrétní. Ale vlastně prý dosud nekonkrétní, neboť na protesty občanů nereaguje, na udané adrese se nezdržuje, jakoby není. Nepřebývá nakonec on v oněch jeskyních? A nevyráží odtud jako správný troglodyt časně zrána, aby ulovil, co se dá, a přitom chráněné území ozdobil cedulkami, informujícími pocestné, že jde o jeho soukromý majetek? Je to možné, i pračlověk se dnes musí ohánět. Ani ta chudina se nerodí sama ze sebe, musí jí k tomu někdo, třeba developersky, dopomoci…



  ...záchrana indického dítěte?  
  Dívejte se
 
  
Zálety s mazanou liškou
  Navštivte
 
  V nitru beatnika? Naděje i...   
  Téma