Číslo 16 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s kapelou DVA.
Bárou a Janem Kratochvílovými.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je zábava na odstřel?

Novinka Lucie Lomové (1964), vydaná v pražském nakladatelstvím Labyrint, je dramatické čtení už podle názvu – Na odstřel. A nejen podle názvu: žánrově jde prý o „komiksovou detektivku“. Devadesátistránkový příběh má své hlavní místo v divadle, zavražděným je herec a některé postavy, které se nachomýtnou při pátrání po vrahovi, jsou čtenáři povědomé – jako by elitě zdejší divadelní kritiky z oka vypadly. Ostatně v revui Svět a divadlo komiks původně vycházel na pokračování.

V albu Na odstřel vítězí pouhá zábava. Napínavá, kultivovaná, ale pořád jen zábava.

Základy jsou tedy pevně dané. A samotná stavba? Ve srovnání s autorčinými mistrovskými kusy Anna chce skočit (2007) a Divoši (2011) je novinka trochu plošší, skoro jednorozměrná, černobílá. Vede čtenáře/diváka vlastně přímou cestou k cíli. Od mordu přes vyšetřování k tragikomickému finále. Žádné dějové odbočky, žádné „hlubiny bezpečnosti“. Vyprávění ztratilo skoro úplně dvě cenné vrstvy, které držely vysoko nad průměrem zdejší komiksové tvorby dvojici zmíněných alb: jednak nadosobní, skoro archetypální dimenzi příběhu, jednak šikovně dávkovaný humor, narážky, nepřímé citace. V novince hraje prim spíš akční děj stejně jako okamžitý vtip, anekdota. Například některé nejmenované divadelní kritiky, kteří se v knize objevují, líčí autorka v poněkud temnější karikatuře.

I kresba Lucie Lomové trochu zhrubla. I tady jako by zmizel kořen věci. Je to tím, že se autorka pohybuje tentokrát v současnosti a že divadelní prostředí je atraktivní především svojí divadelností, lehce teatrální stylizací? Jestliže ve svém debutu pro dospělé nelíčila Lomová nic menšího než individuaci hlavní hrdinky a v druhotině bolestnou srážku civilizované Evropy s divošskou Jižní Amerikou, pak v albu Na odstřel vítězí pouhá zábava. Napínavá, kultivovaná, ale pořád jen zábava. Není to pád do průměru, natož debakl. Jen připomínka, jak vysoko si autorka nastavila svými předchozími počiny laťku. Čili něco jako oddechový čas?

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik  ...záchrana indického dítěte?  
  Dívejte se
 
  
Zálety s mazanou liškou
  Navštivte
 
  V nitru beatnika? Naděje i...   
  Téma