Číslo 15 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Alenou Ježkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Cestu ke kněžství mi otevřela StB

Když se v roce 1993 profesor Karel Skalický rozhodl, že opustí svou katedru fundamentální teologie na Lateránské univerzitě v Římě a vrátí se do jižních Čech, nebyla to snadná volba. Tehdy už se blížil k šedesátce a dobře věděl, že bude začínat znovu: v zemi, která už byla docela jiná než ta, odkud v padesátých letech utekl do světa. Nakonec se ale přece jen vrátil. Stal se farářem ve své rodné Hluboké nad Vltavou a začal vyučovat na Teologické fakultě Jihočeské univerzity.

Karel Skalický patří mezi nejvýznamnější české teology současnosti

„Můj otec byl zaměstnán na schwarzenberském lesním ředitelství,“ vzpomíná Karel Skalický na dětství a na rodiče. „Dlouho jsem si myslel, že se stanu stejně jako on lesním inženýrem. Ale měl jsem i jiné zájmy: hrál jsem s velkým zaujetím na klavír, hodně jsem četl a zajímala mě i teologie. Jenže se svým nevalným kádrovým profilem jsem si vzdělání nemohl vybírat. Nakonec jsem byl rád, že jsem se dostal na obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské.“

Cesta Karla Skalického ke kněžství nebyla přímá, dokonce v ní najdeme hodně kuriózní zápletku. Zvláštní roli v jeho životě totiž sehrál premonstrátský klerik a – jak vyšlo o mnoho let později najevo – také agent StB Vladimír Třebín. Ten byl Státní bezpečností vyslán do Vatikánu. Aby byla jeho cesta pokud možno nenápadná, dostal za úkol najít v tehdejším Československu mladého zájemce o studium teologie a přemluvit ho ke společnému útěku za hranice. Shodou okolností oslovil právě Karla Skalického. „Vůbec mě tehdy nenapadlo, že bych mu neměl důvěřovat. Mluvil o víře v Boha a o kněžském poslání naprosto přesvědčivě. Když jsem pak po letech zjistil pravdu, nezbylo mi než obdivoval Hospodinovu moudrost: cestu ke kněžství mi otevřela StB!“
Kdyby tehdy Karel Skalický nepotkal Vladimíra Třebína, čekal ho nejspíš docela obyčejný život: vystudoval by zemědělskou fakultu, založil rodinu a v klidu a míru žil v rodných jižních Čechách. Krkolomná akce StB však pootočila kormidlem jeho osudu velmi razantně. Dostal se do Říma, stal se knězem, pracoval s italskou mládeží (s humorem vzpomíná, že tehdy musel svou italštinu zgruntu přebudovat, aby jazyku ulice vůbec porozuměl a aby jeho svěřenci rozuměli jemu). Byl sekretářem kardinála Josefa Berana, podnikl s ním mnoho cest po Evropě, a setkal se tak s řadou zajímavých lidí, mezi jinými i s Přemyslem Pittrem. Vydával časopis Studie a pracoval na misiích bratrů maristů v Africe a Latinské Americe, kde bylo jeho úkolem rozmlouvat tamnímu obyvatelstvu příklon ke komunistickým idejím. Poslední velkou změnou v jeho životě byl pak návrat do jižních Čech a nové pracovní úkoly v době, kdy už člověk obvykle pomýšlí na odpočinek.
Karel Skalický si doma rozhodně neodpočinul. Svými pedagogickými zkušenostmi, hlubokým vzděláním, mimořádným jazykovým vybavením a v neposlední řadě i osobním charismatem velmi prospěl českobudějovické teologické fakultě, kde se stal posléze děkanem a kde přednáší dodnes.

Český rozhlas Vltava nabízí setkání s  mimořádnou osobností Mons. Karla Skalického v cyklu Osudy. Připravila je autorka tohoto článku a můžete je poslouchat od pondělí 7. dubna vždy v 11.30.

Hana Soukupová, vedoucí Tvůrčí skupiny České Budějovice



  S dospíváním nejsou žádné žerty  
  Dívejte se
 
  
Jak hladí Němec     
  Pořiďte si
 
  Jsou dobří – ale pro koho?   
  Téma