Číslo 8 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s keramičkou.
Šárkou Radovou.


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Brambory a revoluce

„Tak nám zdražili brambory o čtyřicet procent,“ řekla mi tuhle naše posluhovačka paní Müllerová. „Co je to proti tomu, že cena vody stoupla za posledních třiadvacet let stokrát,“ mohl jsem odpovědět, ale neřekl jsem nic, protože jsem se nad jejími slovy mezitím hluboce zamyslel. Kdo nám zdražil brambory a proč? A vytvořil jsem novou ekonomickou teorii.
Ekonomie není jak známo žádná exaktní věda, neopírá se totiž o opakované platné experimenty, jen o metodu „pokus-omyl“. I na ekonomické půdě platí, že poprvé je to tragédie a podruhé už fraška. Jen se tomu tak nějak nikdo nesměje.
Všechno na světě má řešení, když se člověk pořádně zamyslí nad bramborami. Už větný rozbor nám dá nahlédnout, že se tu něco záměrně komplikuje a mlží. „Oni zdražili brambory“ ukazuje na původce, ale nejmenuje ho. „Brambory zdražily“ je už zcela nepokryté přenášení významu do děje, kde brambory vystupují jako samostatný personifikovaný subjekt, schopný existence a jednání. Problém má však větší hloubku, než jsme si původně o tomto případu mysleli. Brambory se v něm stávají klíčem k sociálním, politickým a společenským událostem, které probíhají, nebo které nás čekají. To, co na začátku vypadá jako akademická úvaha nad rovností a nerovností, spravedlností a nespravedlností, promění se na konci v pohyby mas, požáry a revoluce.
Nikdo to nevidí, a přitom je to tak prosté.
Žijeme obecně ve sféře liberálního kapitalismu. Podnikatel, který se dal na pěstování brambor, nám oznamuje, že zdraží brambory, protože byla špatná úroda. Jinými slovy, své podnikatelské riziko, s nímž se do pěstování brambor pustil, se rozhodl přenášet na své odběratele, na masy lidí. My s ním máme sdílet jeho neúspěch. Chce se mi říci: Co je nám do toho? Odvolává se totiž na naši spoluúčast, ta je však možná jen ve společnostech, stojících na ideálech rovnosti. Nám ale vládne nerovnost, která je jedinou možnou podmínkou kapitalistického podnikání. Úspěch – neúspěch. Nůžky nerovnosti se rozvírají.
Podívejme se na bramborovou teorii z druhé strany. Když je podnikatel úspěšný, dělí se s námi stejným způsobem o svůj zisk? Možná pustí chlup. Rozhodně ne nějakých čtyřicet procent. V posledních letech jsme svědky naprosto bezohledného zvyšování cen. O kontrole tohoto procesu státem se dá jenom snít. Zvyšovat ceny až na úroveň bohatých zemí, kde občan pobírá trojnásobně vyšší plat, se u nás stalo naprosto běžným jevem. Že voda a energie, vzdělání, zdraví a střecha nad hlavou patří k základním právům člověka – o tyto už jednou těžce získané hodnoty budeme muset znovu bojovat v ulicích. V této chvíli demagog řekne: To chcete usilovat o utopii rovnosti, styďte se! Ženete nás znovu do totality? A my, tedy já a přívrženci mé nové bramborové teorie, odpovídáme: Ne, nejde o rovnost, ta se pěkně vyjímá na praporech, jen o spravedlivější uspořádání společnosti. Proč se podnikatel s námi dělí o ztráty a ne o zisky? Proč rovnost vyžaduje, jen když se mu to hodí? Proč se nůžky mezi bohatými a chudými rozevírají tak rychle, že se život stává nesnesitelným?
Jestliže nelze donutit podnikatele a jejich otroky z řad bankéřů, manažerů, právníků, soudců, politiků a dalších k spravedlivějšímu jednání a oni se dobrovolně své moci ovládat naše životy nevzdají, pak se brambory stávají výbušným materiálem číslo jedna. Když nelze přesvědčit ty, kdo si přisvojují rozhodování o společnosti, pak nastupují jiné prostředky. Veškerá moc vychází z lidu, ale už se do něj nevrací! napsal jeden známý satirik. A myslel to jako vzkaz těm, co se považují za VIP: Dejte si pozor na své statisícové měsíční platy, na svá honosná sídla, výsady a byty v Karibiku či na Floridě! Mohli byste o ně přijít.
Všechno na světě má řešení, když se zamyslíme nad bramborami. Konflikt na Středním východě, události na Ukrajině, Afghánistán, všude jde koneckonců jen o dostatek levných brambor, o spravedlivější přerozdělování majetku a zisku. A vy – nebuďte tak nenasytní! Však vy víte, o kom je řeč! Dejte si pozor! Vždyť jde jenom o pitomé brambory!



  Jak Tito vládl Jugoslávii    
  Dívejte se
 
  
Orwellův nemilosrdný debut
  Nalaďte si
 
  Bella na cestě za svobodou
  Navštivte