Číslo 8 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s keramičkou.
Šárkou Radovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

George Orwell na fotografii z doby, kdy žil v BarměOrwellův nemilosrdný debut

George Orwell chtěl být spisovatelem odjakživa, ale musel, jak sám tvrdil, tuto touhu potlačit mezi lety 1922 a 1927, kdy pracoval pro Indickou imperiální policii v Barmě. Po pěti letech ve službě se však cítil provinile a rozhodl se, že nechce hrát roli pouhého vykonavatele rozkazů imperiální mašinerie.

V letech 1928 až 1929 žil Orwell, tehdy ještě pod vlastním jménem Eric Arthur Blair, v bohémské čtvrti v Paříži a pracoval na románu, pro který ale neměl vydavatele a který později sám zčásti zničil. Byl mladým desperátem, pro něhož bylo „selhání jedinou možností“. Když mu došly peníze, stal se umývačem nádobí v jednom z místních hotelů. Žil v té době z ruky do úst a často se nevyhnul ani několikadennímu hladovění. Ačkoliv se ocitl na samém společenském dně, popsal tuto zkušenost později paradoxně pozitivně: „Je to pocit úlevy, skoro radosti z toho, že víte, že jste už konečně opravdu na dně. Tolikrát jste mluvili o tom, že to s vámi jde od desíti k pěti, a teď jste na dně a dá se to vydržet. Tím zmizí spousta strachu.“
Po dvou letech v Paříži následoval přesun do Londýna, kde na společenském žebříčku klesl ještě níž. Protože byl zcela bez prostředků, připojil se k bandě tuláků a trávil dny žebráním a drobnými krádežemi. Spojovala jej s nimi aktuální hmotná nouze, ale během času stráveného s tímto specifickým druhem lidí se o jejich způsob života začal zajímat a později ho silná účast s takto trpícími formovala v politických názorech a objevuje se i v jeho dílech.
Táhlo mu na třicet, když se na čas usídlil v rodičovském domě v anglickém přímořském středisku. Tam tajně pracoval na knize o životě „na dně“. Čerpal v ní ze zkušeností z Paříže a později připojil i kapitoly o životě mezi tuláky v Londýně. Psal ji celkem dva roky. Dokončený rukopis se po dvou odmítnutích jinými vydavateli dostal k levicovému Viktoru Gollanzovi, který jej popsal jako „absolutně nechutný, ale společensky důležitý“ a souhlasil s jeho vydáním. Spisovatel ale dostal strach, že by kniha mohla zničit pověst jeho rodičů, a proto si pro svůj debut vymyslel pseudonym. A George Orwell byl na světě. George po tehdejším anglickém králi, Orwell po řece z oblasti Oxfordshire, kde vyrůstal.
Autobiografický román Na dně v Paříži a Londýně vyšel poprvé v roce 1933 a jedná se o nemilosrdné svědectví o životních podmínkách nejnižších společenských vrstev v meziválečné Paříži a Londýně. Uvede jej (od úterý 18. února vždy v 18.30) Český rozhlas Vltava jako desetidílnou četbu na pokračování při příležitosti 110. výročí autorova narození, které uplynulo v loňském roce. Z knihy čte Michal Bumbálek v režii Radima Nejedlého. Pořad vznikl v Tvůrčí skupině Brno v dramaturgii Aleny Blažejovské.

Tereza Adámková, autorka pořadu



  Jak Tito vládl Jugoslávii    
  Dívejte se
 
  
Orwellův nemilosrdný debut
  Nalaďte si
 
  Bella na cestě za svobodou
  Navštivte