Číslo 8 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s keramičkou.
Šárkou Radovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Jak Josip Broz alias Tito vládl Jugoslávii

Česká televize nachystala (od neděle 23. února ve 23.45 na ČT2) mimořádné dokumentární dílo, třináctidílný chorvatský seriál Tito – poslední svědci testamentu. Obšírně se tu mapuje osobnost maršála Josipa Broze přezdívaného Tito (1892–1980), jenž zásadním způsobem ovlivnil poválečný vývoj nejen jugoslávského soustátí, v jehož čele téměř až do své smrti stál.

Seriál Lordana Zafranoviće dokládá, že i v Jugoslávii povstal kult Titovy osobnosti

Oceníme nezaujatý pohled, který bez předpojatosti odkrývá stinné i zářné okamžiky jeho státnické kariéry, ale také nahlíží do soukromí, přiblíží několikerá manželství. Archivních materiálů se sice dočkáme také, avšak převažuje důraz na osobní svědectví těch, kteří se s Brozem setkali, spolupracovali s ním nebo dokonce žili.
Režie se ujal Lordan Zafranović. Není to u nás neznámé jméno: vystudoval pražskou FAMU a po návratu do vlasti ovlivnil umělecký rozmach tamní kinematografie v sedmdesátých a osmdesátých letech. Leckteré jeho snímky jsme kdysi spatřili rovněž u nás (Okupace ve 26 obrazech, Pád Itálie), jeden film (Má je pomsta) dokonce natočil v české produkci.
Ve vyprávění postupuje režisér víceméně chronologicky. Ukáže, jak Tito, nikdy se netající komunistickým smýšlením a mající bohaté zkušenosti s ilegální činností, se po obsazení Jugoslávie německými nacisty rázem ujal vedení (nejen) komunistického odboje. Získal si mimořádnou autoritu i podporu obyvatelstva, což jej po válce vyneslo do vedení státu. Vystupoval jako Stalinův oddaný, avšak rovnocenný spojenec. Na rozdíl od Gottwalda a československých komunistů, kteří těsně po válce také možná snili o specifické cestě k socialismu, nesklonil před ním hlavu a risknul naprostý rozchod se sovětským modelem. Byl za to proklet a označen za zrádce, přesto si získal i úctu jako suverénní politik, promýšlející svébytnou cestu k socialismu, stavící se do čela Hnutí nezúčastněných zemí.
Zafranović současně dokládá, že i v Jugoslávii povstal kult Titovy osobnosti, také tam – v týchž letech jako v sovětských satelitech včetně Československa – proběhly brutální politické procesy, ovšem se Stalinovými přívrženci, ať již skutečnými či domnělými. Posléze však převážil obraz obětavého charismatického státníka.
Zafranović dovozuje, že Tito během svého dlouhého vládnutí prosazoval jak liberální reformy a stavěl se do opozice k Sovětskému svazu (třeba v souvislosti s rokem 1968), tak přitahoval mocenský šroub ve snaze zastavit podle něho nežádoucí politické či ideologické tendence. To se počátkem sedmdesátých let odrazilo i v represivních opatřeních vůči „neposlušným“ filmařům a zákazech jejich děl. Tito tlumil projevy nacionalismu, avšak křehkost jím vytvořené mocenské struktury, jen zdánlivě pevné a stabilní, doložily další události, vedoucí nejen k rozpadu Jugoslávie, ale zejména k mimořádně krvavé občanské válce. Mezitím Josip Broz Tito vstoupil mezi legendy, třebaže notně rozporuplné.

Jan Jaroš, filmový publicista



  Jak Tito vládl Jugoslávii    
  Dívejte se
 
  
Orwellův nemilosrdný debut
  Nalaďte si
 
  Bella na cestě za svobodou
  Navštivte