Číslo 49/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Terezou Boučkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsluhoval jsem americké prezidenty

Postavičky černošského sluhy patřívaly mezi oblíbené hollywoodské figurky, ať již sklouzávaly do komediální nadsázky, nebo naopak dojímaly svou ušlechtilostí. Vyskytovaly se zejména v honosných bělošských rodinách na americkém Jihu, ale třeba také v Bílém domě. Právě kariéru tamního „služebníka“ několika amerických prezidentů – od Eisenhowera po Regana – zachycuje snímek Komorník.

Forest Whitaker jako komorník sedmi amerických prezidentů

Natočil jej Lee Daniels, proslavený zejména dramatem Precious, a věnoval jej všem, kteří se zasloužili o (sebe)uvědomění afroamerického etnika, jak bychom měli černošskou populaci korektně označovat. Inspiroval se osudy skutečného komorníka Eugene Allena (1919–2010), ovšem svého filmového hrdinu překřtil na Cecila Gainese a zejména posunul zachycené události tak, aby s ukázkovou názorností odrážely proměny americké společnosti i v rámci jeho rodiny.
Daniels, jakoby pyšný na přednosti americké demokracie, vypráví vskutku staromilsky, v dlouhých statických výjevech, jednotlivé epizody skládá pozvolna do lenivě plynoucího toku událostí, předkládá spíše nevzrušivě dojemné ilustrace nežli dramaticky účinnou výpověď. Vyhýbá se důsledně tomu, aby příběh jakkoli dynamizoval. I proto důležité společenské zlomy jen jakoby mimochodem zmiňuje či si vypomůže dobovými dokumenty.
Danielsův snímek, jehož vznik podnítil novinový článek o dlouholetém prezidentském komorníkovi, vypodobnil osudy muže, jenž se vyrovnal s mnohými příkořími, než stanul v Bílém domě. Zůstává vždy loajální k zaměstnavateli, smířen se svým (i platově znevýhodněným) postavením, zatímco jeho syn se bouří proti poměrům ve společnosti, aby posléze dospěl ke konstruktivnímu politickému angažmá.
Před divákem se odvíjí příkladné melodrama o rodinné soudržnosti i prozření, o netečnosti i složitém procesu sebeuvědomění, která se odehrává na pozadí velkých společenských proměn. Film nijak neskrývá svůj učebnicově osvětový rozměr.
Velký podíl na přijatelném výsledku má Forest Whitaker, jenž věrohodně postihl neproměnnou, poddajnou mentalitu titulního hrdiny od mladistvých let až po stařecký věk. Diváka ovšem zaujmou i slavné osobnosti, které se převtělily do jednotlivých státníků – Robin Williams ztělesnil Eisenhowera, Jamese Marsdena poznáme jako Kennedyho, Johna Cusacka v úloze Nixona, Alan Rickman přijal roli Reagana a Jane Fondová se mihne coby jeho žena.

Jan Jaroš, filmový publicista



  Fenomén
  jménem Snowden

  Jak o vidí Petr Koudelka
 
  
Věř – a víra tvá       
  tě uzdraví

  Dívejte se
 
  Obsluhoval jsem
  americké prezidenty

  Navštivte