Číslo 30/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní zpěvačkou.
Elinou Garančou.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Agenti do výslužby neodcházejí

Ke stálicím filmového nebe patří Sean Connery, který letos 25. srpna oslaví již třiaosmdesátiny. Se sympatickými dobrodruhy však skončil už před deseti lety – tehdy účinkoval ve filmu Liga výjimečných. Pak už jen několikrát poskytl svůj hlas animovaným postavičkám. Rozhodnutí je to pochopitelné: chce v divácké paměti setrvat jako muž obdařený silou, odhodláním i charismatem, jehož dosud nenahlodalo stáří.

I když Conneryho jméno bylo spjato především s dobrodružným žánrem, přesvědčil o svých hereckých schopnostech i v náročnějších filmech

Connery se narodil ve skotském Edinburghu a začátky neměl jednoduché, nějakou dobu dokonce pracoval jako manekýn – mimořádnou oblibu si prý získávaly jím převáděné plavky. Zprvu dostával role vedlejší, tu opravdovou mu přinesl teprve román Iana Fleminga o neuvěřitelných dobrodružstvích agenta 007 Jamese Bonda.
První díl této dodnes se táhnoucí série vznikl v roce 1962, nazýval se Dr. No a podnítil takové divácké šílenství, že do jeho zkoumání se zapojil sám Umberto Eco, tehdy jen uznávaný badatel, který ještě netušil, že jednou napíše i románové bestsellery. Nárůst hvězdného postavení dotvrzují také proměny honorářů: za prvního Bonda dostal Connery dvacet tisíc dolarů, za posledního o dvacet let později (Nikdy neříkej nikdy) už pět milionů.
I když Conneryho jméno bylo spjato především s dobrodružným žánrem, přesvědčil o svých hereckých schopnostech i v náročnějších filmech. Dva takové tituly nyní nabídne Česká televize. Pahorek (ČT2, 22. července, 21.45), v němž roku 1965 ztvárnil odbojného důstojníka, se odehrává ve vojenském kárném táboře, kde mají být potrestaní vojáci napravováni, ale ve skutečnosti jsou vystaveni neslýchaným surovostem. V exotickém dramatu z roku 1975 Muž, který se stal králem (ČT2, 26. července, 21.55) se zase představí jako sympatický dobrodruh, jenž si spolu se svým druhem (Michael Caine) užívá nejvyšší pocty u jednoho domorodého kmene.
Sean Connery často hrával v historických filmech, většinu z nich jsme také mohli spatřit v televizi. Připomeňme aspoň zestárlého zbojníka Robina Hooda ve snímku Robin a Marianna (1974) nebo rozvážného mnicha, vyšetřujícího tajemné vraždy dovedně namíchané již výše zmíněným Umbertem Ecem ve Jménu růže (1986). I dobrodružný žánr se herec snažil povznést k dokonalosti. Uspěl zejména s čestným policistou Jimem Malonem, který v Neúplatných (1987) vede boj proti sebejistým zločineckým klanům. Za jeho herecké ztvárnění získal Connery svého jediného Oscara.

Jan Jaroš, filmový publicista  Média v dobách
  politické krize
 
  
Agenti do výslužby
  neodcházejí
 
  Vratké nohy
  humanitárních aktivit