Číslo 23/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s cembalistou a dirigentem.
Andreou Marconem.


 

 

 

 

Objevíme konečně hitmakera Petra?

Věčná škoda, že je Oskar Petr, zpěvák, skladatel a klíčová osobnost české folkrockové legendy sedmdesátých let Marsyas, snad až přespříliš opatrný na to, co vypustí do světa. Anebo moc poctivý na to, aby zveřejnil píseň, za kterou si stoprocentně nestojí. Jinak by své nové album Jsme starý jako děti (vydává Galén) nenaplnil z více než dvou třetin novými verzemi svých starších skladeb. Jiná věc je, že i ty čtyři novinky plus akustická podoba jeho osvědčených písní dávají dohromady desku, o jejíž kvalitách si může nechat zdát většina hvězd současné české scény.

Album s obalem postaveným na Petrově autorské fotografii a s graficky čistým bukletem s texty písní patrně vzniklo především proto, aby prezentovalo současný autorův koncertní repertoár. Nosič však můžeme brát i jako dosud chybějící výběr toho nejlepšího z Petrovy více než čtyři desítky let trvající hudební dráhy. Nescházejí tu hity z období Marsyas (Břímě, Zmrzlinář, Pin-up Girl), ani hned sedm předělaných písní z vynikající sólovky Fabrica Atomica z roku 2003, na dlouhých deset let poslední Petrovy studiové nahrávky – dodnes je zážitkem třeba ambiciózní, klenutá, v refrénu nezapomenutelná skladba Pojď se mnou.
K ještě výstižnějšímu obrazu mimořádného skladatele Oskara Petra scházejí snad jen skladby z jeho prvního alba po návratu z emigrace Krev, bláto, slzy, případně ty nejsilnější z písní vytvořených pro jiné interprety, ať už kapelu Lucie (Medvídek), Anetu Langerovou (Hříšná těla, křídla motýlí) nebo „českou Adele“ Alžbětu Kolečkářovou (dylanovská coververze Jak silná mám tu stát).
Z kvarteta nových písniček se vymyká pocta Karlu Krylovi v úpravě Morituri te salutant, jinak se ukázka aktuálního Petrova autorského směřování nese v přibroušeně folkovém, Kalifornií vonícím písničkářství s obraznými texty, naléhavým zpěvem a chutnými instrumentálními výkony studiového seskupení trefného názvu Společenská událost – kytaristy Josefa Štěpánka, bubeníka Jiřího Zelenky, kytaristy Joea Karafiáta, vokalistky Ivy Marešové… Je to vážně událost, tahle deska dokonale utajeného českého hitmakera!

Milan Šefl  Žijme tak, abychom
  nikomu neublížili

  Dívejte se
 
  
Objevíme konečně
  hitmakera Petra?

  Pořiďte si
 
  Žena, barva, Tono Stano
  Navštivte