Číslo 21/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s generálním ředitelem ČRo.
Petrem Duhanem.


 


 

 

Jiří Křesťan napsal úctyhodný text, mimořádně seriózní i čtenářsky přitažlivýPomýlenec v ministerském křesle

Osobnost Zdeňka Nejedlého známe z anekdot, uměleckých děl (Skřivánci na niti), posměšných veršíků („Běda škole, třikrát běda, když jí vládne rudej děda“), z cimrmanovské Švestky (politik, který nedokáže myšlenku udržet ani opustit); vnímáme ho z dějin hudby jako „dvořákobijce“. Byl to ovšem člověk vrstevnatější, jehož působení se rozklenulo nad mnoha desetiletími českých (nejen kulturních) dějin. Postihnout osobnost historika, muzikologa i politika se pokusil historik Jiří Křesťan v obsáhlé monografii Zdeněk Nejedlý, politik a vědec v osamění (Paseka). Napsal úctyhodný text, mimořádně seriózní i čtenářsky přitažlivý. Podepřel jej perfektní znalostí pramenů i literatury – stranou jeho pozornosti nezůstal snad jediný článek, natož odborná stať z Nejedlého pera či o něm, ani jeho korespondence.

Jádrem sdělení je pečlivá, především však invenčně zpracovaná analýza Nejedlého osobnosti, jež ústí do vyargumentovaných, i osobním přístupem ozvláštněných, často objevných soudů. Křesťanova práce má široký záběr, vede čtenáře od mládí k prvním krokům v hudební vědě, kdy se prosazoval jako obávaný kritik i nesnášenlivý odpůrce – kdy Janáček po představení své opery s ulehčením sděloval, že „Nejedlému se to líbilo“. Zachycuje rodinné zázemí i cestu ke komunismu, válečná léta v Moskvě i návrat respektovaného (?!) politika. Soudí jeho nakládání s mocí, neomluvitelné politické postoje, včetně likvidace osobností i institucí. Završením Křesťanovy práce je závěrečný esej, v němž shrnuje závěry bádání o Nejedlém a hlavně prohlubuje své hodnocení, soud o rozporuplném muži českých dějin dvacátého století.
„V příběhu Zdeňka Nejedlého je tolik lidských trápení, snažení a tužeb, tolik marných nadějí, iluzí, tolik touhy po srozumění s bližními, tolik opuštěnosti, že nám jeho hledání, jakkoli svou podstatou tragické, musí být blízké bez ohledu na poklesky, jichž se on sám dopustil,“ uzavírá autor. A dodává, že pokud si některé motivy Nejedlého jednání nedokážeme vysvětlit, není hanba říct – „Nevím...“ Jiří Křesťan ovšem dokázal, že ví hodně a umí to prezentovat.

Agáta Pilátová, publicistka



  Ty zvláštní typy…
  Jak to vidí
  Jaroslav Vanča
 
  
Tajemství
  elixíru neviditelnosti

  Nalaďte si
 
  Stínů minulosti
  se nikdo nezbaví

  Navštivte