Číslo 17 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem a režisérem.
Petrem Formanem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrstka vzpomínek na starého kamaráda

Zakroucená a ze svahu prudce klesající pražská Školská ulice, která připomíná tobogánovou dráhu, je rodištěm spisovatele, povídkáře, redaktora Jaroslava Haška, jehož krátký, zato však intenzivně sedlaný život připomíná divoký sjezd plný prudkých zákrut. Budoucí mistr se ve Školské narodil za pomoci porodní báby Petronilly Izerové 30. dubna 1883 a byl pokřtěn u nedalekého sv. Štěpána.

Křtěný Vltavou, odkojený plzeňským. Pražská hospoda zrodila spisovatele Jaroslava Haška.

Jeho pozdější neklidný tulácký duch jako by předurčilo, že se rodina abnormálně často stěhovala. Když pak přeskočíme Haškův bujaře pestrý životaběh – redaktor Světa zvířat i Českého slova, tulák, bohém s dětskou tváří, zakladatel recesistické politické strany, autor bezmála dvou tisíc povídek, sloupků a fejetonů, legionář v Rusku a hnedle zas zběhlý abstinující bolševik v Bugulmě –, ocitáme se s ním na Vysočině, přesněji na Lipnici, kde konečně spočinul ve vlastním domku a posléze na místním hřbitově.
Jaroslavu Haškovi se Vltava ve svém vysílání pravidelně věnuje. Nemohli jsme tedy pominout ani jeho dvě letošní výročí a nebylo ani těžké se rozhodnout věnovat jeho postavě i dílu „monografický“ prostor ve vysílání v posledním dubnovém víkendu. Součástí haškovského vysílání v neděli 28. dubna bude v 10.15, 12.30, 14.15, 15.30 a 17.45 pět krátkých „zastavení“ – vzpomínkových minikapitol, jejichž autorem je Haškův bohémský kumpán, spisovatel a překladatel Zdeněk Matěj Kuděj. Dosud nebyly vcelku publikovány (jejich knižní vydání se připravuje) a zazní vůbec poprvé – autor těchto řádků nalezl jejich části v několika českých archivech.
Velice vtipné a plasticky psané Kudějovy vzpomínky na přítele Jardu nesou název Hrstka vzpomínek na starého kamaráda a již názvy jednotlivých kapitol, ze kterých jsme pro vysílání vybírali, prozrazují mnohé: Hašek jako dobrodinec, Haškův vztah k ženám a dětem, Hašek a pohřby, Hašek a kumpáni a Hašek a jeho lipnický pohřeb.
Kuděj osobně poznal Jaroslava Haška kolem roku 1910, kdy se vrátil z amerických cest. Prožil s ním na potulkách Prahou a po Čechách řadu komických, přízračných, trapných i bizarních historek, nahlédl jeho neohrabanost, hurónské kumpánství, opilecké hulváctví i velkoryse soucitné jednání. Poznal ho také ve chvílích psaní, kdy byl Hašek schopen do hodiny kvůli honoráři vyplacenému hned na ruku „vyplivnout“ vynikající krátkou povídku. Kuděj byl také jediný z literátů, který se účastnil Haškova lipnického pohřbu a pomáhal zařizovat řadu pohřebních záležitostí, včetně výběru rakve. Dalo by se tedy říci, že kumpána Haška poznal zblízka a důvěrně. Přesto napsal: „Těžko se bylo vyznat v duši Jaroslava Haška.“ A dodejme, že s Kudějovou duší je možné se setkat také v nočním Světu poezie (27. dubna, 22.45), ve kterém Ivan Martin Jirous interpretuje Kudějovy veršovánky, popěvky a sebeironické zpovědi.

Miloš Doležal, redaktor ČRo Vltava



  Kvadratura kruhu
 
  
Osobité vidění
  Juraje Jakubiska
 
  Meditace podmínkou
  i smyslem