Číslo 13 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou a houslistkou.
Ivou Bittovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Můžu vám skočit do řeči, soudruhu?

Od počátku března jste mohli na stanici mluveného slova ČRo Plus slyšet už několik vydání nového pořadu Archiv Plus. První byl věnován dnům bezprostředně následujícím po „únorovém vítězství pracujícího lidu“ v roce 1948, následující 35. výročí letu Vladimíra Remka do vesmíru nebo výročím spojeným s volbami prezidentů u nás. Ten v pořadí čtvrtý, který bude vysílán 24. března, se bude vracet k zárodkům pražského jara 1968. Mimo jiné v něm uslyšíte i rozhlasovou legendu Slávu Volného či sociologa Jaroslava Šabatu nebo některé stranické funkcionáře z oblasti zemědělství.
Podobnou větu, jakou jste si přečetli v titulku, jste mohli za čtyřicet let panování komunistické strany u nás slyšet ve státním rozhlase jenom v jediném roce – 1968. Tak jako celá novinářská obec, stávali se i rozhlasoví redaktoři od prvních týdnů toho bájného roku čím dál asertivnějšími, jak je dnes v módě říkat, či drzejšími, jak by si zřejmě pomysleli tehdejší straničtí funkcionáři.

Dobové tance

Redaktoři se poměrně rychle zorientovali v měnícím se terénu a začali bourat už poměrně chatrné cenzurní ohrady. Ona troufalá otázka zazněla 29. února v živě vysílaném pořadu Diskusní tribuna 1968 a jejím adresátem byl Pavel Auersperg, tehdy lavírující konzervativec, který se později stal zdatným normalizátorem. Na otázku redaktorky, kdo stojí za přípravou ohlašovaného Akčního programu KSČ, kdo jsou ti lidé, kteří mají garantovat „teď už skutečný“ obrat v politice strany, Auersperg spíš mlžil. Podobně vyhýbavě se v diskusi projevoval i Jan Fojtík, pozdější normalizační šéfideolog strany. Mezi debatéry ve studiu byl ovšem i Zdeněk Mlynář, tajemník ÚV a budoucí autor slavné knihy Mráz přichází z Kremlu, který patřil k takzvanému progresivnímu křídlu KSČ. Slovo „progresivní“ je jedním z ikonických slov roku 1968 a je na místě ho používat možná spíš než slovo reformisté. Kde byly meze onoho pokroku v mezích zákona, to dobře předvedl právě Zdeněk Mlynář, když na otázku posluchačů ohledně možného vzniku opozičních stran předvedl typické diskusní dobové tance, ale víceméně řekl, že rozparcelovat zemi na partajnické zájmy není vhodné. Z toho vyplývalo, že obnovení opozice v zemi, třeba jen obnovení sociálně demokratické strany, by i největší progresisté-reformisté nesli nelibě. To všechno bylo do jisté míry pochopitelné – málokdo si asi dokáže představit vnitřní šok, kterým museli straničtí lídři projít, když najednou začali novináři s jistou podrážděností reagovat na fráze, které ze sebe představitelé KSČ po léta sypali jako na běžícím pásu.

Opelichaný lev

Nemá ale smysl se ex post tzv. progresivním silám pošklebovat. Někteří to nepochybně mysleli poctivě, a ve světlých chvílích si dokonce uvědomovali možná politická rizika vůči Sovětskému svazu. Příkladem budiž Josef Smrkovský, který už 2. února v rozhlasové anketě otevřeně pojmenoval problém – musíme konečně říkat pravdu, komunistům i nekomunistům, musíme zveřejnit to, o čem jsme dosud vždy jednali za zavřenými dveřmi! Smrkovského přirozené řečnické umění, jeho pomalá, naléhavá dikce a koneckonců revoluční věci, které říkal, to vše muselo na posluchače působit jako zjevení. Velký rozdíl oproti Gustávu Husákovi, který byl o čtrnáct dní později tázán na totéž, totiž „co říkáte lednovému plénu a v čem změnilo váš život“, a který odpověděl vstřícně, ale vcelku chladně a opatrnicky. Oba příspěvky v pořadu uslyšíte, stejně jako Husákovo diametrálně odlišné vystoupení z 20. února 1968, kdy se před mnohatisícovým davem převážně mladých lidí projevil jako skvělý řečník, který dokáže vycítit náladu publika a pracovat s ní: Gustáv Husák zesměšňující prezidenta Novotného, který o dva dny později odstoupí, Gustáv Husák žertující o komunistickém státním znaku (opelichaný lev s hvězdou a zbojnická pečeňa) – nebývalé, neopakovatelné! Mimochodem toto druhé setkání pořádané pod heslem Mladí se ptají přenášel rozhlas přímým přenosem bez možnosti cenzurovat.

Paní Pečená volá z Vídně

Pražské jaro bylo také hnutím samotných občanů – posluchačů rozhlasu, a tak vás nemůžeme připravit o telefonát rozhlasového redaktora s pekařským mistrem, který se ohrazuje proti investigativnímu pořadu věnovanému kvalitě tuzemského pečiva. Tento pořad iniciovala jistá posluchačka jménem Pečená (nešlo o provokaci nebo o vtip?) a jeho výsledkem byla dlouhá diskuse o tom, proč ani po dvaceti letech existence nového režimu nejsou pekárny schopny dodávat srovnatelně kvalitní zboží, jako se peče ve Vídni. Zkrátka a dobře, v jednotlivých pořadech se začaly objevovat názory a představy, jejichž veřejná prezentace by ještě před několika měsíci byla nemožná. A všechno jako by směřovalo k ústřední otázce, již se zatím nikdo nahlas položit neodvážil: Kdo může za to, že se této kdysi prosperující a přes všechny svízele i svobodné zemi už tolik let nedaří, kdo je zodpovědný za to, že se v Československu lidem žije mizerně a zlepšení je přes veškeré proklamace v nedohlednu. A ti skeptičtější z řad posluchačů i rozhlasáků netrpělivě čekali na okamžik, kdy bude možné veřejně položit i otázku, kde se bere přednostní právo komunistické strany pokoušet se spravit to, co předtím svými chybami, „přehmaty“ a „deformacemi“ její členové způsobili. Tedy zda by nebylo na čase, aby se do nápravy pustili i političtí oponenti nebo ti, kdo nikdy neměli se stranickou politikou nic společného, ale šlo jim o věci veřejné. Abych to upřesnil, věci veřejné v době, kdy to slovní spojení nebylo ještě zprofanované.

Jan Sedmidubský, redaktor ČRo Plus



  Řeči po hospodách    
 
  
Penicilin & zasvěcení    
 
  Můžu vám skočit do řeči, soudruhu?