Jiří Dědeček, písničkář a básník

V úvodní písničce této dodnes hodně aktuální desky zpíváte o ghettech, kam jsou zavíráni slušní lidé. Máte pocit, že dnes je slušných lidí většina, a tudíž nežijí v ghettu?

Nejsou v ghettu, ale – bohužel – není jich většina. Bylo by krásné, kdyby byla. Kdykoliv tuto písničku hraji, a hraji ji většinou na přání, uvědomuji si, že nezestárla. Jediné, co ji usvědčuje z data vzniku, je použitý propočet. Zpívám tam, že slušný by mohl být každý čtvrtý z nás, tedy miliarda lidí. Dnes, aby to byla pravda, bych musel zpívat každý sedmý z nás. Jinak ale všechno v té písničce platí i dnes.

Byla někdy slušných lidí většina?

Asi ne. Věčně objevovaný a parafrázovaný citát „Boj proti blbosti je marný, ale povinný“ je starý a stále aktuální.

Proč tomu tak je? Vždyť na konci roku 1989 se zdálo, že to je docela hezky rozjeté…

Je tu málo těch, kteří by se dali ve slušnosti napodobovat. A lidé mají rádi jisté nápodoby, tedy – rádi napodobují.

Je to na západ od nás, třeba v Německu, Spojeném království či Francii, jiné?

Procentuálně to tam jiné je. S Francií mám určité zkušenosti a s Německem velké, mám tam mnoho přátel. Dokonce si v Berlíně držíme s manželkou byteček a občas tam jezdíme, abychom se nadýchali jiné atmosféry. Slušných lidí, nebo lidí, kteří vědí, že je zapotřebí se určitým způsobem chovat, je tam procentuálně víc než u nás. Morálka upadá s tím, jaký příklad mají lidé kolem sebe. Jak jsem říkal, lidé mají rádi nějakou nápodobu, a když se nápodoba shora chová špatně, chovají se špatně i oni. Atmosféra ve společnosti je na Západě hmatatelně jiná než u nás. Dám příklad z Německa. Autem nebo pěšky se proplétáte ulicemi Berlína a překážíte, protože nevíte, kam jdete nebo jedete. Nikdo na vás ale nezatroubí, nikdo na vás nedělá žádná gesta. Naopak: tamní se zastaví, usmějí se na vás a pustí vás! Když do nich na ulici strčíte, řeknou Pardon, potřebujete pomoci? K tomu bychom se mohli dopracovat taky. To je ta prazákladní slušnost, která ještě nutně nemusí souviset s charakterem, ale jistě souvisí s takzvanou kinderstube.

Na Západě si taky člověk asi rozmyslí být neslušný – uvědomí si, že může (a asi bude) za něco špatného potrestán…

To je pravda a zase jsme u toho, že ryba smrdí od hlavy. Když nám v prvopočátku nového systému šéfové státu říkají, že peníze nesmrdí, a ministr financí či předseda vlády se stane otcem tunelářů, nemají lidé čemu věřit. Nemají se ke komu vztahovat. Jediná hodnota, byť efemérní, ke které se vztahovat mohou, jsou ty prachy. Tak se k nim vztáhnou, snaží se jich nahrabat co nejvíc a to je pro ně ta nejdůležitější věc.

Co jste říkal poslední prezidentské amnestii?

Asi se v názoru nebudu lišit od jiných, daleko fundovanějších lidí a rozborů. Taky si myslím, že je to celé špatně a že si ji prezident vymyslel pro svoje kamarády. Jak začal, tak také končí. Nic jiného se od něj nedalo čekat: začal jako otec tunelářů a teď dal svým dětem volnost. Nevadí mi drobní zlodějíčci a drobní násilníci v hospodách – ti mají dostat, jak pan prezident říká, novou šanci, a když ji nevyužijí, zase se do vězení vrátí. Neplatí to ale pro takové lidi, jako je soudce Berka.

Byl jste zastáncem přímé volby prezidenta republiky?

Ze začátku jsem přímé volbě nevěřil. Ne že by mi náš parlament připadal nějak oduševnělý, ale říkal jsem si, že v menším počtu volitelů se dá nějaká myšlenka lépe prolobbovat. Nakonec mě ale naše přímá volba, tedy její první kolo, mile překvapila. Byl jsem rád, že se všelijaké ty předvolební výzkumy a předpovědi nevyplnily. To bychom si jako národ měli pro příště zapamatovat: pokud agentury nejsou nějakým způsobem zaplaceny a zmanipulovány, mohou se docela obyčejně mýlit – třeba v odhadu, co uděláme nebo neuděláme.

Prozradíte, koho jste volil?

Prozradím. V prvním kole jsem byl malověrný, nevěřil jsem v úspěch Karla Schwarzenberga, a tak jsem ho nevolil. Ve druhém kole pak samozřejmě ano. V prvním kole jsem nejdříve chtěl volit Táňu Fischerovou. Jenže ani ona samu sebe nevolila a vhodila hlas Jiřímu Dientsbierovi. To bylo třetí ze jmen, které jsem byl ochoten volit, a tak jsem to udělal.

Zahrál jste na nějakém koncertě na podporu Karla Schwarzenberga?

Ne. Byl bych zahrál, ale nebyl jsem vyzván. Možná i proto, že jsem se netajil určitou rezervovaností – Karel ano, ale bez toho obrovského nadšení. Velmi ale obdivuji práci Schwarzenbergova volebního týmu. Za základ úspěchu pokládám skutečnost, že se lidem v Karlově štábu podařilo „zrušit“ ten knížecí titul, který by mnoha lidem mohl ve volbě vadit. Ze Schwarzenberga tak udělal „našeho Karla“. Budeme volit Karla – to je přece báječné heslo, blízké i nějaké mamince od plotny, která si vždycky myslela, že nejhorší jsou ti Trautenbergové!

V písničce Nerostou houby (kterou taky obsahuje album Zabili trafikantku) reagujete na tragédii v Černobylu; jako bývalého aktivisty strany Zelených se vás ptám: máte pocit, že se situace kolem našeho životního prostředí zlepšila a zlepšuje?

Určitě se zlepšila, cítím to vlastním nosem. Už léta bydlím v centru Prahy a pamatuji si, jaké to bylo třeba v roce 1987, kdy se nám narodila první dcera. Tenkrát jsem měl chuť nějakým vrtulníkem přeletět z té naší Prahy 1 alespoň na Petřín, abychom nemuseli dýchat to, co se tam vznášelo. Tahle věc se změnila – asi především díky tomu, že auta mají katalyzátory a lapače, že mají upravené motory. Ale ozdravily se i lesy. Ty strašné kůly, které trčely na hřebenech Krušných hor (a které do svých filmů natáčel třeba režisér Jožka Císařovský), už tam nejsou – rostou tam stromy. Lidský život ve svém horizontu obsáhne i změnu přírody. Situace se zlepšuje – i když ne tak rychle, jak bych si přál.

V jedné z průpovídek mezi písničkami na desce říkáte, že si vaše dcera (tehdy dvacetiměsíční) za čas vezme amerického multimilionáře, že s tím souhlasí ona i ten multimilionář, kterého jste jí vyhlédl. Stalo se?

(smích) Ne, Viktorka si zatím nevzala nikoho, je jí teprve pětadvacet. Třeba se to ale ještě povede!

A co vaše druhá dcera? Obecně – mají holky našlápnuto někam do světa?

Myslíte milionářského? Asi ne. Holky se různými způsoby potatily a pomamily. Viktorka studuje barokní hudbu, zpívá a má svůj sbor, druhá dcera studuje francouzštinu a dánštinu na filozofické fakultě. Na milionářské ženichy to tedy nevypadá. Jsem za to ale rád, o čem bych si s takovými zeťáky doma povídal?

Tomáš Pilát

Foto Martin Pekárek

Plné znění rozhovoru najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas, které vychází 5. 3.  Jak to vidí Max Kašparů
 
  
Míň počítače, víc večerního čtení!    
 
  V hodině dvanácté