Číslo 9 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sběratelkou umění.
Medou Mládkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

České dějiny písmem a obrazem

Knihy z nakladatelství B4U Publishing se těší zájmu čtenářů právě pět let. Za tuto poměrně krátkou dobu si doma získaly velmi solidní renomé, navíc už pronikly na pulty knihkupců v pětadvaceti zemích světa a přeloženy byly do více než dvacítky jazyků.
Seznam vydaných titulů prozrazuje, že nakladatelství, jež dosud proslulo především skvostnou kafkovskou publikací Zápas jménem psaní, se vedle výpravných monografií a titulů pro dětského čtenáře zaměřuje také na kvalitní naučnou literaturu. Koncem minulého roku potěšily B4U Publishing a spřízněná Jota všechny zájemce o naši historii další cennou knihou České dějiny z pera renomovaného historika Petra Čorneje.

Od Řípu po Unii

V sedmdesáti šesti kapitolách tu autor pokrývá historii českých zemí počínaje příchodem Slovanů v první polovině 6. století po Kristu a konče druhým Klausovým zvolením prezidentem republiky v roce 2008. Více než půldruhatisícileté období je rozčleněno do šesti dějinných celků. Úvodní oddíl Úsvit historie končí rokem 1197, kdy s nástupem Přemysla Otakara I. nastává stabilizace českého státu. Část Na vrcholu středověké slávy vyústí v popis éry českého krále a římského císaře Karla IV., následující Husitská epocha a zrod stavovského státu obsáhne Husův zápas a husitskou revoluci, svár Jiřího z Poděbrad s římskou kurií, dvojvládí Matyáše Korvína a Vladislava Jagellonského a konec středověké epochy. Kapitola Náraz novověku začíná nástupem Habsburků na český trůn a přes třicetiletou válku, Bílou horu a příběh Albrechta z Valdštejna dospívá až k Marii Terezii a reformám, jež po matčině smrti uskutečnil Josef II. Předposlední díl Dlouhé 19. století zahrne korunovaci Leopolda II., revoluční rok 1848, spor o Rukopisy i sarajevský atentát, abychom v následném oddílu Posledních sto let přes údobí první republiky, únorový převrat, komunistickou éru, pád totality a konec společného státu Čechů a Slováků dokráčeli až k dnešním dnům.

Národ v krabici

Klíčové okamžiky českých dějin Čornej samozřejmě nelíčí jen v politickém kontextu, podstatnou část textů zabírají kulturní a civilizační souvislosti, podané vždy s věcností, ale hlavně nebývale sdělným a přístupným jazykem, jenž osloví i čtenáře laika. Vstřícností se ostatně vyznačuje celá kniha. Každé téma je rozpracováno na celé dvojstraně, kde vedle hlavního textu a orientační časové osy najdeme i doplňující informační boxy a bohatou dokumentaci – na více než sto sedmdesáti stranách editoři shromáždili čtyři sta fotografií, reprodukcí rozličných iluminací, maleb, rytin a jiných ilustrací. Opravdový poklad však čeká milovníky historie v pouzdře, které je nedílnou součástí dárkové krabice s Čornejovou knihou: obsahuje přes třicet faksimilí dobových listin, jež osudy českého národa mnohdy fatálně poznamenaly. Najdeme tu list z Budyšínského rukopisu Kosmovy Kroniky české, píseň Ktož jsú boží bojovníci z Jistebnického kancionálu, ale i výtisk Českého slova se zprávou o úmrtí Heydricha, „zvací dopis“ z roku 1968 nebo Prohlášení Charty 77 s podpisy prvních signatářů.

Kniha na Literu

Patrně není třeba zvlášť zdůrazňovat, že text Petra Čorneje, držitele mnoha ocenění a spoluautora řady učebnic a skript, u nás nemá obdoby. Vzhledem k výtvarným kvalitám publikace by ale neměla být opomenuta ani jména, na která běžně recenzenti nemyslí: sazba je dílem Aleny Sigmundové a Barbary Slezákové, vnitřní úpravu a obálku navrhla Veronika Kopečková. Také jejich přičiněním vznikla kniha, kterou by neměla minout přinejmenším nominace na Literu za nakladatelský čin minulého roku.

Milan Šefl



  V hlavní roli abeceda
 
  
Zrození Jacka Londona
 
  České dějiny písmem a obrazem