Číslo 9 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sběratelkou umění.
Medou Mládkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrození spisovatele Jacka Londona

Když u nás v roce 1963 vyšla knížka autora populárních biografických románů Irvinga Stonea Námořník na koni, stala se ihned bestsellerem. Původní životopis věnovaný americkému spisovateli Jacku Londonovi skvěle přeložila Jarmila Fastrová.

„Nemaje stálého obydlí ani patrných prostředků, octl se mnohokrát v šatlavě.“ Osudy a knihy Jacka Londona oslovují dodnes

Není třeba váhat s odpovědí na otázku, proč měl Londonův životopis u českých čtenářů takový úspěch. Irving Stone jej napsal ve svých jednatřiceti letech jako v pořadí druhou knížku (první byla biografie malíře Vincenta Gogha Žízeň po životě). Knížka Námořník na koni je napsána srdcem – barvitě, poutavě, čtivě, s porozuměním pro nejjemnější nuance a dosud nepoznaná zákoutí Londonova osudu. Už při letmém čtení je zřejmé, že si Stone dal velkou práci s pátráním v archivech a s pečlivým studiem pramenů. Nově také přečetl všechna Londonova díla, aby v nich nalezl zdroje a hybné momenty krušné cesty rváče, tuláka, trampa, zlatokopa a dobrodruha ke spisovatelskému umění.
Čtenářský úspěch Námořníka na koni lze vysvětlit i samotnou osobností Jacka Londona. Těsně před první světovou válkou a brzy po ní, v době, kdy v Americe již v podstatě Londonovy knihy přestávaly vycházet, rozšířilo se jeho dílo do Evropy a také u českých čtenářů se dočkalo nadšeného ohlasu. Vznikla pevná londonovská tradice, která trvá dodnes. Dávno je zapomenuta „informace“ v Ottově slovníku naučném z roku 1909, která Londona charakterizuje takto: „Nemaje stálého obydlí ani patrných prostředků, octl se mnohokrát v šatlavě.“ Z těch, kdo se naopak hned od počátku Londonem u nás vážně zabývali, nutno jmenovat básníka Josefa Horu.
Jack London nikdy nenapsal vlastní životopis, i když to plánoval. Měl pro něj dokonce název – Námořník na koni. Irving Stone si tento název vypůjčil nikoli z nedostatku vlastní invence, nýbrž z obdivu k velkému autorovi. Bylo to velmi odvážné. Autor riskoval, že bude obviněn z opisování, ale věřil ve vlastní síly. Dokázal se o Jacku Londonovi dovědět více než on sám o sobě. Stoneův Námořník na koni je proto strhující výpovědí o jednom neobyčejném životě s tak úžasnými detaily, až to bere dech. Není tedy divu, že se knížka mohla stát v rozhlasovém zpracování dokonalou předlohou k jakémusi osobnímu deníku Jacka Londona vyprávěnému v první osobě. Vznikla tak fiktivní autobiografie zachycující Londonovy osudy od narození až do chvíle, kdy završil svůj zápas o spisovatelské řemeslo. Pětidílná četba, které dal autor těchto řádků název Zrození spisovatele, popisuje všechny podstatné momenty, jež budoucího autora vedly k literárnímu sebeuvědomění, k získání sebedůvěry a k odvaze psát tak, jak mu to kázal jeho talent a životní zkušenosti.
Četba byla natočena v ČRo Olomouc v červnu 2012. V režii Michala Bureše účinkuje Petr Kubes. Od pondělí 25. února, vždy ve 22.05, vysílá Dvojka Českého rozhlasu.

Milan Švihálek, publicista



  V hlavní roli abeceda
 
  
Zrození Jacka Londona
 
  České dějiny písmem a obrazem