Číslo 9 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sběratelkou umění.
Medou Mládkovou.


 

 


 

 

V hlavní roli abeceda

Zpracovat abecedu slovem i obrazem, to se podařilo v dějinách české knihy jen za minulé století mnohokrát. Nezval s Teigem (1926) demonstrovali na soustavě liter svou tezi poetismu jako básně pro pět smyslů, Ondřej Sekora (1939), Květa Pacovská (1981) nebo Petr Šmalec (2005) pak zpracovali téma po svém jako hravě-didaktické představení pro nejmenší čtenáře. Teď přišla s vlastní verzí autorská dvojice František Petrák (1961) a Radek Malý (1977): v brněnském Hostu vydali sbírku Kamarádi z abecedy. Přestože jde o první spolupráci, výsledek snese to nejnáročnější srovnání.

Každé ze sedmadvaceti písmen má svoji dvoustranu: vlevo obrázek (Petrák) plus ilustrační čtyřverší (Malý), vpravo pobídka k související hře nebo vizuální hádance, jako spojovačka, dokreslovačka, doplňovačka, skrývačka nebo vybarvovačka. Petrák, který téma abecedy rozpracoval už před čtvrtstoletím (a představil prvně ve skromné knížce v roce 1991), zvolil přístup jako kdysi Pacovská: přenesl zažité vlivy moderního umění, od kubismu přes naivismus po imaginativní malbu, do světa dětské fantazie. Jeho antropomorfizované litery utekly vesměs z cirkusu: jsou v pohybu, hýří barvami a nešetří úsměvy. Zabaví i poučí.
A Malý? Ten zůstal věrný vázanému verši, v jehož rámci si znovu počíná volněji než ve verši volném. Formálně brilantní, rytmicky silné mikropříběhy, které do řádků uložil, nejen tematizují zvolenou literu, ale zároveň snášejí dohromady slova, v nichž písmeno frekventuje. Lehce melancholický, „podzimní“ naturel, kterému básník dává průchod běžně ve své poezii pro „dospělé“ a občas i ve své další tvorbě pro děti (Listonoš vítr, František z kaštanu, Anežka ze slunečnic), nedostal tentokrát šanci – ke slovu přichází lyrická groteska, upomínající na druhý inspirační zdroj autorova díla, na poezii Morgensternovu.
V úhrnu pak knize napomáhá i skvělá grafická vizáž, která je dílem Martina Peciny. Malého a Petrákova novinka si prostě své kamarády najde rychle. A nejen mezi písmeny abecedy.

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik  V hlavní roli abeceda
 
  
Zrození Jacka Londona
 
  České dějiny písmem a obrazem