Číslo 38 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Luďkem Munzarem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přímý úder Charlieho Soukupa

„Vodka není alkohol, ať žije Sovět union!“ dovoloval si v polovině sedmdesátých let v jednom ze svých ostře protirežimních songů undergroundový písničkář Karel „Charlie“ Soukup. Šokoval jízlivou ironií a otevřeným výsměchem normalizační realitě: „Zem duní, čím to asi je? Neboj se, to národ pracuje. Rozkvétá v zemi eR Ó Há…“
Jediné Soukupovo album Radio, známé z edice exilového vydavatelství Šafrán‘78 ve švédské Uppsale, nyní vychází vůbec poprvé na CD a připomíná, že v autentičnosti sdělení a pronikavosti pohledu se vyučenému nástrojáři z ČKD málokdo z „druhé kultury“ vyrovnal. Unikátní je i životní příběh Charlieho Soukupa – nepostrádá dobrodružné prvky a patrně je i dokladem jisté nevyhnutelnosti, jež provázela osudy lidí extrémně svobodného ducha v druhé polovině dvacátého století.

Poustevníkem proti své vůli

V dokumentárním filmu Tuláci, šamani a dobrodruzi, který pro Českou televizi na konci tisíciletí natočil Martin Pátek a jenž je ke zhlédnutí na YouTube, to Charlie Soukup říká jasně: „Život ze mě udělal poustevníka, aniž bych si to naplánoval…“
Kamera sleduje charismatického hubeňoura s vousy spletenými do copánku, prohlašujícího se za „buddhistického novice“ a žijícího daleko od lidí, v lese poblíž obce Tabulam v australském Novém Jižním Walesu. Soukup vypráví o úrodě, kterou mu na jeho pozemku zvaném Bohemia pravidelně „sklidí“ zloději. A s neodmyslitelným úsměvem dodává, že „za to může Husák“ – podle buddhistovy filozofie je trestán za to, že režimu prezidenta zapomnění kdysi kradl cement na stavbu domu v Řepčicích u Litoměřic...
Proti krutostem, kterých se na písničkáři komunisté dopustili, je ale pár koleček stavebního materiálu legrační epizodou, byť by se zdálo, že muž z okruhu Jirouse a Plastiků a signatář, ba mluvčí Charty 77 nemohl nic jiného než příkoří očekávat.
Prvně uvězněn byl v roce 1976 právě s Plastic People, DG 307 a dalšími z okruhu pražského undergroundu, vazba trvala půl roku. Následovaly tahanice o zmíněnou usedlost v Řepčicích, kde žil Soukup se svou rodinou a několika dalšími chartistickými páry, a již byli nakonec majitelé nuceni opustit pod záminkou „rozšíření silnice“.
V roce 1980 byl hudebník zatčen znovu – za to, že zpíval na svatbě kamaráda. Dostal deset měsíců natvrdo a rok po uplynutí trestu, pod stálou šikanou Státní bezpečnosti, podal „dobrovolnou“ žádost o vystěhování.

„Nechám si zdát o světě v troskách, vězeňských kobkách, o neutronu, rudém teroru, Magor zas sedí sám,“ zpíval Charlie Soukup. A zanedlouho Jirouse do vězení následoval

Věčný boj s kreaturou moci

V osmdesátých letech už Soukup přebýval v Alsasku, kde pořádal pravidelné koncerty exilových muzikantů. V roce 1988 ale Francii opustil a přestěhoval se do Austrálie, se svou druhou ženou žil pár let v Sydney a pak už jeho kroky vedly mimo civilizaci.
Vzpomenutý filmový dokument ho zachycuje na „duchovní cestě“, působí vyrovnaně a spokojeně a je-li v něm trocha hořkosti, dovede ji skrývat. V Česku byl po roce 1989 několikrát, naposledy v roce 2007, také pár desítek jeho nahrávek, z nichž ty podstatné vznikly jednoho květnového dne roku 1978 v bytě Charlieho kamaráda Robina Hájka na Vinohradech, už známe z více než deset let starého cédéčka Generace.
Vydání jeho klasického „pallasovského“ alba Radio, doplněné bookletem s fotkami a texty Jana Lopatky, Ivana Martina Jirouse nebo Vratislava Brabence, znovu a pečlivěji vřazuje Soukupovu tvorbu do dobového kontextu a opět nám umožňuje poznání, že s léty paradoxně získává na platnosti. Kreatura moci, protagonistka jedné z nejslavnějších písní Charlieho Soukupa, je totiž přítomna v jakémkoli režimu, totalitě, diktatuře i demokracii, je „z masa a krve“ a vždycky „měla lidskou tvář“… Písničkář a mystik jí slovy souputníka Svatopluka Karáska čelil bez dvojznačnosti a jinotaje, právě proto jí jako jeden z mála dokázal zasadit přímý úder. A to je docela aktuální vzkaz.

Milan Šefl

Foto Ondřej Němec



  Z hrudníku mi vyšlo slunce
  Nalaďte si
 
  Byl Ježíš gay?        

  Pořiďte si  
 
  Přímý úder Charlieho Soukupa
  Téma