Číslo 26 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Norbertem Lichým.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

Jak Peter Sellers řádil v převlecích

Určitě si vybavíme geniálního policejního popletu a nešiku jménem Clouseau, jehož vyšetřovací metody byly tak nesmyslné, až vedly nejen k odhalení pachatele, ale také k umístění nadřízených do blázince. S Peterem Sellersem (1925–1980), jenž se právě díky této postavě proslavil, se čeští diváci mohli seznámit před více než půlstoletím zásluhou vražednické komedie Pět lupičů a stará dáma. Poté se pravidelně vracel, naposledy v mistrném aktuálním podobenství Byl jsem při tom. Sehrál tu slabomyslného zahradníka, jemuž k politickému vzestupu postačí několik procítěných frází.

Komedie Myš, která řvala se odehrává ve smyšleném státečku Velký Fenwick, který vyhlásí válku samotným Spojeným státům

Česká televize Sellerse nyní představuje ve dvou filmech, které vznikly v první půli šedesátých let. Oba se vyznačují satirickým zahrocením a oba mu poskytly příležitost, aby si zařádil rovnou v trojroli navzájem odlišných postav. V úterý 26. června vysílá komedii Jacka Arnolda Myš, která řvala, odehrávající se ve smyšleném, pohádkově vyhlížejícím státečku Velký Fenwick, který vyhlásí válku samotným Spojeným státům. Když se fenwické vojsko vylodí v New Yorku, ohromí je liduprázdné ulice. Nikdo netuší, že se tam právě nacvičuje protiletecký poplach... Film i dnes pobaví – odkazy na němou grotesku či na žánrová klišé o šílených vědcích, ale i přesně odpozorovanými reakcemi velmocí na politováníhodný incident.
Mnohem závažnější je dílo Stanleye Kubricka Dr. Divnoláska, kterou uvede ČT2 v neděli 1. července. Mrazivá protiválečná groteska si uchovává varovné vyznění: domýšlí, co by následovalo, kdyby se bojový potenciál vymkl politické kontrole. Příběh se odvíjí ve třech vzájemně se prolínajících prostředích. Nahlédneme do zákulisí vojenské základny, jejíž pomatený velitel obviňuje ze své impotence komunisty, ocitneme se na palubě bombardéru směřujícího do Ruska a také se zúčastníme porady nejvyšších amerických státníků rokujících, jak zabránit hrozící jaderné válce. Jistě i dnes leckoho šokuje, s jakou oblibou umí Kubrick zvážnělé okamžiky nasměrovat k náhlému komickému zvratu – připomenu aspoň zmatečnou telefonickou rozmluvu amerického prezidenta s opilým ruským protějškem.
Peter Sellers se i tady roztrojil a každou z postav obdařil odlišnou kresbou, pokaždé nadsazenou, ale přitom plně uvěřitelnou: ztvárnil anglického důstojníka Mandrakea, stále vyděšenějšího paranoidními poměry v americké armádě, ztělesnil i rozvážného amerického prezidenta a konečně se blýskl jako invalidní vládní poradce Divnoláska, původem z Německa, jemuž se co chvíli zdvíhá umělá ruka k nacistickému pozdravu...

Jan Jaroš, filmový publicista



  Možnosti tu jsou    
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  V čekárně s Bradburym

  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Jak Sellers řádil v převlecích
  Dívejte se