Číslo 15 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Sašou Rašilovem.



 

 

 

 

 

 

 


 

 

Alena Wagnerová, spisovatelka

Příhoda z mrazu

Mrzlo jen praštělo. Při zdi zadního traktu pražského magistrátu v Radnické ulici ležel člověk. Schoulený do sebe, čepici staženou do obličeje, jen dvě mrazem zčervenalé ruce bez rukavic vyčuhovaly z rukávů jeho ještě docela zachovalého kabátu. Nějakou chvíli tu už musel ležet a pravděpodobně se neudržel na nohou, protože byl opilý. Ale dýchal. Nejméně deset lidí přede mnou prošlo kolem něj, aniž mu věnovali jakoukoliv pozornost, jako by ležet na chodníku u zdi pražského magistrátu bylo něco naprosto běžného a patřilo k obrazu ulice tak jako třeba odhozený karton od McDonalda.
Pak přišla řada na mne: Co teď? Zastavit se, nebo jít dál jako ostatní přede mnou? Karusel v hlavě. Žhavá někomu pomáhat jsem, upřímně řečeno, zrovna nebyla. A lidé, kteří přede mnou kolem ležícího muže jen prošli, také svým chováním vytvářeli jakousi nakažlivou normalitu lhostejnosti, která nezůstala bez vlivu ani na mne. Projevit vůli k pomoci teď znamenalo vydělit se z proudu chodců, vystoupit ze své anonymity, projevit se, jednat proti tomu, co většina zřejmě považovala za samozřejmé. Ne, nebyla to žádná sláva, nějaký kantovský morální imperativ, který ve mně zvítězil, spíš docela obyčejný pocit, že se prostě nesluší jej tady takhle nechat, když jsem v příštím okamžiku udělala krok k ležícímu muži a rozpačitě řekla: „Ale takhle tu nemůžete ležet, vždyť zmrznete.“
Pohnul hlavou, ale jinak nereagoval. Že by mohl vstát třeba s mou pomocí, na to nebylo ani pomyšlení. K tomu jsem neměla dost sil a také k němu cítila určitý, ano, lehce štítivý odpor. Trochu bezradně jsem se začala rozhlížet co dál, ale to se už u mne zastavili dva mladí muži, kteří se bavili nějakým cizím jazykem. Než jsem si ale stačila pomyslet, že ti dva cizinci mi asi pomůžou, vytáhl jeden z nich mobil a česky se mne zeptal, jestli má správné číslo na policii. Když jsem jej ujistila, že ano, jista jsem si tím ale příliš nebyla, spojil se s ní, ženě, která měla právě službu, vysvětlil celou situaci, ona slíbila rychlou pomoc i příjezd sanitky.
Muž na chodníku se mezitím začal protahovat, položil se nakonec na záda a na otázku, jestli je cizinec, nezřetelně odpověděl, že je Slovák, a pak se zase propadl do opileckého spánku.
Tu a tam se u nás někdo zastavil, něco navrhl, třeba že bychom jej měli přenést někam do tepla, a šel dál. Nějaký sběh lidí se nekonal. Na to bylo příliš zima a daná situace ne dostatečně drastická. Můj pocit vlastní nepřípadnosti vůči kolemjdoucí většině se ale mezitím vytratil. Pak se už objevil policejní vůz a dva mladí urostlí muži se s věcností, která nám třem tu a tam připadala jako hrubost, dali do práce. Se značnou mírou ráznosti se jim podařilo dosáhnout toho, že se náš muž probudil a začal se zvedat. Když mu to nešlo a mladý policista jen stál, aniž ho podepřel, nemohl už mladý Čech, který předtím policii přivolal, dál nečinně přihlížet a přiskočil, aby mu pomohl. Ale policista jej zarazil: „Nesahejte na něj, nemáte rukavice, nevíte, jestli nemá nějakou infekci, já mu stojím za zády, kdyby padal, tak jej zachytím,“ řekl, a tím nás definitivně přesvědčil o své kompetenci. Vtom se už na druhém konci ulice objevila sanitka, a tím naše „mise“ definitivně skončila. A tak jsme se my tři „zachránci“ rozloučili a rozešli se za svými povinnostmi.
Co mi ale nejde z hlavy, je, jak rychle se nevšímavost a lhostejnost k druhým může stát normou lidského chování a jednání, že i já sama, když jsem se zastavila u toho ležícího člověka, jsem spíš než dobrý pocit, že dělám něco správného, když chci pomoci druhému v nouzi, pocítila jakousi nejistotu, ba stud, že se chovám jinak než většina, než ti ostatní přede mnou.



  Nevýroční vzpomínka
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Na dvorcích Podprůhonu

  Nalaďte si  
 
  Závrať, nebo prázdno
  Navštivte