Číslo 15 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Sašou Rašilovem. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Saša Rašilov, herec

Máte před představením nějaké speciální rituály?

Nic zvláštního si nevymýšlím. Ale když natáčím v rozhlase nebo před dabingem, tak si určitě nedávám žádné „lepivky“, které jsou znát na hlase. Jinak se ničemu nevyhýbám. Když se člověk něčemu uzavírá, ztrácí imunitu vůči světu, v němž žije.

Existuje v Národním divadle ještě pověstný Klub dobráků, ve kterém si herci prováděli pěkné kousky?

Na to už dnes není čas a taky by se ty legrace docela prodražily. Ale čas od času se někomu něco provede.

Vy sám máte k recesi sklony?

Pokud je to způsob, jak poměrně neškodně a dočasně upravovat realitu, aby výsledkem byl údiv, rozčarování nebo pobavení nad tím, že skutečnost je jiná, tak ano, to mám.

A co jste provedl naposledy?

To vážně nemůžu prozrazovat. Takhle veřejně se přiznávat k autorství...

Ptám se na to kvůli vašemu dědečkovi, který byl vyhlášeným recesistou. Mimochodem, už jste zjistil, jak to je s tou vaší modrou krví?

Nezjistil, potvrzené to není, ale myslím, že tu naši modrou krev není možné ani jednoznačně vyvrátit. Svědci už nežijí...

Víte, když jsem si dala dohromady váš smysl pro recesi a šlechtický původ, byť nedoložený genealogy, napadlo mě, jestli váš dědeček nebyl schlaraffista. Schlaraffia byl recesistický klub, který na konci 19. století založili pražští herci a další lidé se smyslem pro hru a recesi. Hráli si na rytíře, povyšovali se do šlechtického stavu, měli vlastní erby, oděvy i řeč a ctili ušlechtilé ideály. Dělali si z mnoha věcí legraci a jediným tabu pro ně byla politika a peníze.

Ne, tak o tom se u nás nikdy nemluvilo, ale zní to zajímavě. Možná, že když to teď zveřejníme, přihlásí se někdo, kdo řekne – můj děda chodil s vaším dědou do tohoto spolku... Já bych se tedy schlaraffistou docela klidně stal.

Vaše žena se zmínila, že na otázky, z jak slavné rodiny pocházíte, jste už poněkud alergický. Bála jsem se, že vás hovorem o dědečkovi trochu rozčílím... Jsou situace, kdy dokážete třísknout do stolu?

To ano, ale jak s tím nemám problém na jevišti, v reálném životě své emoce moc nerozehrávám, pokud nejde o emoce společensky patřičné a vhodné. Jinak mám v sobě opravdu spíš silné nutkání držet se bontonu. Ale je to dáno spíš výchovou, než že bych na to tak moc myslel. V tom jsem asi úplně normální chlap.

Takže se umíte rozčílit?

Samozřejmě, to bych byl nemocný, kdybych to nedělal.

A co vás rozčiluje v poslední době? Třeba politika? Nebo spíš, s nadsázkou, že není máslo na svém místě?

Ne, tak pořádný na své věci zase nejsem, ale rozčiluje mě třeba, když si lékaři nárokují dobré ohodnocení a hned se o nich začne říkat, že jsou asociální. Jen proto, že požadují stejné peníze, jako mají jejich kolegové v zahraničí. A pak slyšíte ráno v rádiu, že si lidé jezdí kupovat vajíčka do Německa, protože tam jsou levnější. Musíte se tedy ptát, kde je nějaká logika. Na jednu stranu se máme spokojit s tím, co máme, a nechtít víc, na druhou stranu tady máme nejdražší benzin, nejdražší telefonní operátory a vlastně i ta pitomá vajíčka, když už jdeme do detailů. Takže – kde to jsme? Občas propadám představě, že v nějakém Kocourkově. Samozřejmě, vždy budeme vést zápas o existenci, ale nikdo by z nás neměl dělat úplné blbce.

Myslíte, že u nás je ten Kocourkov nějak víc koncentrovaný?

Znáte úsloví: „Kakaja natura, takaja kultura?“

Raději zpět k vašemu dědečkovi herci a otci kameramanovi. Mnoho lidí, kteří měli slavné předky, se s tím těžko vyrovnává. Měl jste i vy problém překročit jejich stín?

Člověk přirozeně cítí potřebu nějak se svým předkům vyrovnat, což může být svazující. Ale často to s sebou přináší i určitá pozitiva – někdo se například s tím stínem nesmíří a realizuje se v úplně jiné oblasti. To, že je člověk potomkem nějaké slavné či známé osobnosti, není jeho provinění a také to nesmí cítit jako závazek, ale naopak jako hřivnu, kterou je třeba zúročit. To jsem naštěstí schopný si uvědomit.

Jana Švecová, publicistka

Foto Zbyněk Pecák

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 3. dubna.  Nevýroční vzpomínka
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Na dvorcích Podprůhonu

  Nalaďte si  
 
  Závrať, nebo prázdno
  Navštivte