Číslo 6 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Dušanem Kleinem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Rudolf Křesťan, publicista

Ze studny poznání

Jsi chytrej jak rádio! Tohle lidové rčení má sice trochu ironický význam, ale opírá se o předpoklad, že rozhlas takový je.
Posluchač Jaroslav Janovský z České Lípy zřejmě má důvěru v rozhlas. Proč jinak by mi napsal následující dopis, jehož řádky vznikly zjevně ve víře, že po jejich odvysílání v nedělním Dobrém jitru, které čas od času moderuji, bude za pomoci posluchačů objasněna otázka, která mu vrtá v hlavě:
„Už mnoho let toužím sestoupit do nějaké dost hluboké studně. Člověk z ní prý i za bílého dne vidí hvězdy na nebi. Nevím, jestli to není nějaká studnařská latina. Zkusil jsem několik studní, ale vím, že do hloubky pěti metrů to nefunguje.“
V závěru citovaného dopisu vyslovil pisatel naději, že po odvysílání se mu dostane rozuzlení od někoho ze znalých posluchačů. Například studnařů.
O uvedené údajné možnosti spatření hvězd za bílého dne jsem se dověděl poprvé. Je milosrdné, že informace se ke mně dostala až ve věku, kdy už nepodléhám nutkavé touze vyzkoušet si všechno na vlastní kůži. V současné životní fázi jsou mi vlastnější pokusy o vstup do studny (studnice, studničky) poznání. Začal jsem tedy pátrat, kde se ta domněnka vzala. S překvapením jsem zjistil, že jejím stoupencem byl už Aristoteles. Vykládal ji svým žákům.
Zdá se, že hvězdy jsou tu od toho, aby nás trvale překvapovaly. Jak jinak si vysvětlit poměrně čerstvou zprávu z důvěryhodného časopisu Nature. Podle zjištění amerických vědců existuje ve vesmíru třikrát víc hvězd, než se dosud předpokládalo. Jako laika mě napadlo, že by tu mohla být i možnost vidět za dne třikrát víc hvězd z případné studně. Jenže ten nárůst uvedených hvězd se vztahuje ke vzdáleným galaxiím, kam ze studny prostým okem nedohlédneš.
Jak už to v naší zemi bývá, rozhlasová výzva k rozluštění rébusu vyvolala po odvysílání i reakce v nadsázce. Pan František Bulánek z Prahy 7 mi napsal: „Je určitě možné vidět ty hvězdy ze studně. Stačí šlápnout na nezakrytý studniční otvor, spadnout dolů a člověk má hned před očima hvězdičky!“
S ozvěnou pojatou vážněji jsem se nečekaně vzápětí setkal při autogramiádě kolem mé nové fejetonové sbírky. Dobrojitřní posluchač Vít Šefrna mi tam jako dárek přinesl publikaci s názvem Zajímavá astronomie. Jde o překlad z ruštiny z roku 1954. Autor J. I. Perelman v té knížce píše:
„Často se můžeme dočíst o tom, že ze dna hlubokých šachet, studní, vysokých komínů apod. lze rozeznat hvězdy i ve dne. Toto rozšířené přesvědčení (...) nebylo potvrzeno. Ve skutečnosti autoři, kteří o tom psali – od Aristotela ve starověku až k Johnu Herschelovi v 19. století – nepozorovali hvězdy za podobných podmínek. Všichni se odvolávali na svědectví třetí osoby. (...) Teoreticky není žádného podkladu pro to, aby šachta nebo studně mohly být nějak nápomocné a umožnily nám spatřit hvězdy ve dne.“
Abych předešel možné zpochybňující výhradě, že jde o pramen sovětský a navíc z padesátých let, navazuji dalším posluchačským ohlasem, a to od Vladimíra Černého z Brna. Napsal mi, že touto otázkou se novodobě zabývali i renomovaní odborníci doc. Zdeněk Mikulášek a doc. Zdeněk Pokorný ve společné knížce s titulem 220 záludných otázek z astronomie. Jsou autory tohoto tvrzení:
„Pozorování ze studny nepřináší zvláštní výhody kromě snad jediné – stěny dokonale odstíní boční rušivé osvětlení. Toho však lze stejně dobře dosáhnout třeba tak, že si k obličeji přitisknete dlouhou rouru vhodných rozměrů. Pozorování ze studny, tělesem komínu či dostatečně dlouhou trubicí však neodstraňuje základní příčinu toho, proč ve dne nejsou hvězdy viditelné. Tou je rozptyl slunečního světla v zemské atmosféře. Pravda, i ten bychom mohli pomocí roury eliminovat, potřebovali bychom však k tomu rouru nejméně 15 kilometrů dlouhou.“
Citovaní autoři se vyjádřili i k Aristotelovu studničně-hvězdnému dědictví:
„Byl beze sporu největším myslitelem a systematikem starověku. (...) Některá Aristotelova tvrzení přitom byla dosti kuriózní. Na základě výpovědi hodnověrných svědků například uváděl, že ženy mají více zubů než muži! Pikantní na tom všem je, že Aristoteles byl ženat, a to údajně dvakrát. Nicméně si asi nikdy neudělal čas na to, aby svým ženám zuby přepočítal. Z podobně důvěryhodných zdrojů Aristoteles čerpal, když své žáky ujišťoval o tom, že ze studny jsou i ve dne vidět hvězdy.“
Vrátím-li se k výzvě, kterou jsem na základě dopisu pana Janovského vyslal do éteru, dodávám, že posléze jsem obdržel ozvěnu i od posluchače Antonína Nevídala. Ví o studnách své. Ačkoliv jeho osobní poznatek se neshoduje s postojem novodobých vědců, pokládám jeho dopis za pozoruhodný:
„Před lety jsme s tátou instalovali na jižní Moravě vodovody do rodinných domků a k tomu jsme montovali do studní ponorná čerpadla. Některé studny byly hluboké až 20–25 metrů. Táta mne upozornil, abych se, až budu hluboko dole, podíval na oblohu. Že uvidím hvězdy. Bylo léto, poledne, slunce pálilo, obloha byla tak jasná, že se nahoru nedalo ani podívat, a já jsem si myslel, že si dělá legraci.“
V intencích pisatelova příjmení pokračuje dopis pana Nevídala nevídaně:
„Když jsem sestoupil dolů a oči si zvykly na šero, podíval jsem se vzhůru. Z té hloubky bylo vidět nahoře jen malé kolo. Obloha v něm byla poměrně tmavá a byly na ní opravdu vidět hvězdy. I když ne tak jasně jako na noční obloze.“
Vyjádření pana Nevídala končí slovy:
„Byl to silný zážitek. Když to občas někde vyprávím, dívají se na mne lidé dost nedůvěřivě. Ale když řeknu, tak si to zkus, tak to ne.“
Když jsem ten mile psaný dopis dočetl, řekl jsem si zcela nevědecky, že onomu doslova hlubokému zážitku věřím, byť teoreticky by k němu nemělo dojít.



  Jeseník je blízko           
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Webové rádio pro gurmety    

  Nalaďte si  
 
  Den Drážďan na Vltavě    
  Téma