Číslo 6 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Dušanem Kleinem. 

 

 

 

 

 


 


Norský saxofonista Jan GarbarekEuro Jazz – webové rádio pro gurmety

Především milovníkům jazzu je určen nový web ČRo Jazz, jehož důležitou součástí je i webové rádio – přehrávač – nazvané Euro Jazz. Nejedná se o novou stanici, jakou je například D-dur, ale o webový projekt. Myšlenka jeho existence se rodila od roku 2009, nyní došla naplnění a od 17. ledna se vyznavači tohoto hudebního žánru mohou těšit na nápady nabitý program. Jazz.rozhlas.cz čeká na vaše kliknutí.

„Chtěli bychom tu přinášet aktuální jazzové zpravodajství v různých podobách, tedy nejen hudbu, ale i videa a texty, které se k jazzu vztahují,“ vysvětluje redaktor Petr Vidomus, který má projekt na starosti. Pravidelným posluchačům vltavských Jazzových podvečerů není jeho jméno neznámé. „Cílem je integrovat na jedno místo vše, co s jazzem souvisí a co se objevuje na jednotlivých stanicích Českého rozhlasu, protože nám přišlo líto, jak je to zatím rozptýleno, přestože vzájemné propojení není komplikované. Posluchači, které jazz oslovuje, by pak v jednom prostoru bez problému našli to, co je opravdu zajímá,“ dodává tento jazzový fanoušek se slabostí pro Milese Davise, který podle vlastních slov vyrostl na rodinné sbírce jazzových vinylů.

Svou roli při vzniku webového rádia sehrála jistě nejen přehlednost a snadná dosažitelnost informací, ale i fakt, že projekt není finančně nijak náročný. Díky využití skvělého rozhlasového archivu tvořily největší finanční položku náklady na pořízení vysílacího softwaru. Přísloví „za málo peněz hodně muziky“ zde tedy našlo reálné a pozitivní naplnění.

Název webového rádia napovídá, že se bude systematicky věnovat především evropskému jazzu, i když z pochopitelných důvodů není možné zcela přehlížet americkou scénu. „Poměr Evropy a ostatního světa, především však USA, bude asi šedesát ku čtyřiceti,“ vysvětluje Vidomus. Nápad preferovat „starý kontinent“ je jeho a měl k tomu hned několik důvodů: „Situace evropského jazzu se v posledních dvaceti třiceti letech výrazně změnila, tahouny jazzu se staly země jako Norsko nebo Francie. Německý label ECM autory z těchto regionů hodně zviditelnil, čímž vytvořil novou evropskou jazzovou školu.“ A tomuto trendu bude v podstatě odpovídat i celé vysílací schéma, které se dá zhruba rozdělit do dvou linií: žánrovou a geografickou. V samostatných tematických blocích se pak představí to nejlepší, co v žánru existuje. Při koncipování žánrové linie vycházel Petr Vidomus z úvahy, že je obtížné najít jakékoli optimum – co posluchač, to jiný vkus. Proto na Euro Jazzu zazní free jazz i elektronický jazz, nu-jaz, swing, be-bop… Mnoho skvělých koncertů posluchači uslyší i díky napojení na síť EBU.

Euro Jazz bude vysílat čtyřiadvacet hodin denně a vysílací schéma najdete na jeho webových stránkách.

Šárka Vieweghová  Jeseník je blízko           
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Webové rádio pro gurmety    

  Nalaďte si  
 
  Den Drážďan na Vltavě    
  Téma