Číslo 6 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Dušanem Kleinem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zbyněk Vybíral, psycholog

Loučení s lidmi a e-maily

Mám pořád v elektronické poště složku se jménem kamaráda, T. Š. Ukládal jsem si do ní e-maily, které mi od něj přicházely. T. dlouho e-mail nepoužíval. Za to rád za svými přáteli dojel, rád doma přijímal návštěvy, chodil a zval do hospody, telefonoval. Ještě nějaký čas poté, co s tím už většina z nás přestala, načmáral klasický dopis a naslinil lem obálky. První e-mail od něho nese datum 28. 4. 2004. A poslední 14. 9. 2005. „Dík za zprávu a příští středu se na Tebe těším. Ještě upřesni čas návštěvy. Chodívají ke mně teď co den domů s infuzemi.“ Pral se obdivuhodně s rakovinou od léta 2001, od svých pětapadesáti. Tu „příští středu“ v září 2005 jsme se ještě viděli. Zemřel 14 dní na to.
Je to více než pět let. Při každém procházení složkami své elektronické pošty s uspokojením zaregistruju, že v mém počítači T. nezemřel. Mohu si jeho složku kdykoliv otevřít a číst si v ní. Už vícekrát mi připadlo nepředstavitelné, že bych složku označenou jeho jménem vymazal. Software by se mě zeptal: „Opravdu odstranit? Ano? Ne?“ Je to, jako by se mě zeptal: Chceš opravdu T. Š. odstranit ze svého života? Teď už tedy nadobro? Nechci! On byl odstraněn ze světa zemského, nemusí přece zmizet ze světa virtuálního! To po mně nikdo nemůže chtít.
Jak to mám s loučením, ptám se. Nebylo by zdravé – vymazat, zahladit, odstranit, nahradit? Nechat jen v čím dál míň spolehlivých vzpomínkách? Je normální, že si v soukromém archivu nechávám složku, do níž už šestý rok nikdo nic nenapíše? Nemáme se učit loučit se svými přáteli – i virtuálně? Nevím. Nechci se nechat do ničeho nutit – ani psychologickými poznatky o truchlení. Ani tím! Normální je to pro mě takto. Basta.
Na začátku tohoto roku zemřela M., další naše kamarádka. Tak mladá! Loni v říjnu, když jí bylo třicet, zjistili lékaři, že má rakovinu. M. byla překvapená, pokašlávala sice a necítila se moc dobře, ale… Metastáze? Že by měla umřít? Ne! Volila boj, upravila stravu, koupila odšťavňovač, začala pít zeleninové šťávy. Jezdila do nemocnice a živila se nadějí. Na loučení nemyslela. V prosinci napsala, že se prochází vánočně vyzdobeným městem a moc se jí v něm líbí. Synovci koupila Neználka. Myslíš, že je to dobrý nápad, ptala se. Druhého ledna už neudržela sklenici s vodou, nechala se tedy odvézt do nemocnice, aby jí pomohli. Pozítří umřela.
Nestačila se rozloučit. Ani my s ní. Takže mi zůstává v Outlooku složka. A z ní vyskakuje M. živá, slyším ji. 5. listopadu: „Moc díky za podporu, někdy je jí vážně hodně třeba, když mi strach našeptává hrozné scénáře. Ale snažím se bojovat, vyhnat to, vytěsnit to. Těším se, až to bude za mnou.“ 10. listopadu: „To uzdravení asi, zdá se, potrvá.“
Proč čtenáře obtěžuji smutným psaním o loučení? Asi proto, že jsem si uvědomil, kolikeré podoby loučení může mít. Jen když je na něj čas! Někdy loučení protahujeme, nedokážeme se od sebe odtrhnout. Někdy se zapomeneme rozloučit. Někdy nechceme ani jen začít. A potom... je pozdě.
Je pozdě rozloučit se fyzicky, obejmutím. Ale to není jediná možnost vztahu. Dávno napsal psychoterapeut Paul Watzlawick o tom, že skutečný může být také vztah nereálný. Vztah, který je pouze v naší mysli nebo představě. Vztah z naší elektronické schránky. I takové žijeme vztahy. I takové pohřbíváme – anebo také ne. Nikdo nemá právo nám je brát.
Naopak: každý sám za sebe si rozhodněme o tom, kdy a s kým se rozloučíme. A jak.
Přestože vím, že loučit se má, že se to má umět, do „odstraňování“ e-mailových složek se mi nechce!
Ještě jednou prosím za prominutí – za tak tíživé téma hned zkraje týdne. Ale i o těžkých věcech musíme mluvit a psát. Ne snad moc, ale přece.



  Jeseník je blízko           
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Webové rádio pro gurmety    

  Nalaďte si  
 
  Den Drážďan na Vltavě    
  Téma