Číslo 6 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérem.
Dušanem Kleinem.



 

 

 

 

 

 

 

 


Na nohy i na srdce je Gotan Project

Podle vzhledu nekup ani sklenku medu – pravili moudří, ale v případě Gotan Projectu, který za pomoci elektrošoků resuscitoval zmírající tango, přísloví nefunguje. I kdybyste se rozhodli investovat do vstupenky na koncert či cédečka zmíněného souboru jen na základě jeho atraktivního „vizuálu“ či některého z řady skvostných klipů, nekoupíte zajíce v pytli. Obrázky jsou pro tu trojici zralých elegánů stejně důležité jako zvuk, což je dobré vědět před jejich prvním pražským vystoupením – svou multimediální show předvedou v pátek 25. února v Divadle Archa.

Argentinský spisovatel Leopoldo Lugones tango kdysi nazval „hadem z nevěstince“. Gotan Project s jeho elektronickou odnoží fascinují sto let poté, co ze špinavých předměstí vtančilo do nejnoblesnějších salonů celého světaNa konci tisíciletí se v Paříži potkali argentinský kytarista, původní profesí skladatel filmové hudby Eduardo Makaroff, průkopník švýcarské elektronické scény Christoph H. Müller a Francouz Philippe Cohen Solal živící se jako hudební poradce předních režisérů, od Nikity Michalkova po Larse von Triera. Láska k tangu a přesvědčení, že nejde jen o pamětihodnost, triu posloužily jako východisko, kreativita a technologická zdatnost jako stavební kameny – tak se zrodil „projekt“, jenž si do názvu vetknul anagram magického slůvka, o jehož původu se dodnes spekuluje. A úspěch přišel téměř okamžitě: prvního alba La Revancha del Tango (2001) se po světě prodalo milion kusů. Když o pět let později Gotan Project vydali ještě mnohem sofistikovanější nahrávku Lunático, platil už za nejzářivější hvězdu na nebi neotanga, byť se o tu charakteristiku vlastně odjakživa přetahuje s čistě latinskoamerickými „konkurenty“ z Bajofondo Tango Clubu.

Zašlá sláva buenosaireských tančíren, odkaz ikon Carlose Gardela i Astora Piazzolly a neodmyslitelný a neodolatelný patos se v hudbě Gotan Projectu mísí s jemným tepem moderní elektroniky, autentickými „vypůjčenými“ zvuky i nepředvídatelnými vstupy hostů – od mladých hiphoperů po stařičké mistry tanga, které členové kapely soustavně vyhledávají na cestách po Argentině. To vše dohromady tvoří neobyčejně působivou směs, v níž je atmosféra skladeb stejně důležitá jako jejich až hypnotické tempo.

V jednom z prvních videoklipů k loňské novince Gotan Projectu tančí dva mladičcí Latinoameričané bravurní tango podle na zemi nakresleného panáka, v jehož obrazcích se objevují již dávno ne mladé tváře členů skupiny. Je to dobrá symbolika – Makaroff, Solal a Müller omlazují pamětihodný styl s obdobnou grácií a s úctou přitom našlapují po zemi, v níž vězí jeho kořeny.

Milan Šefl



  Jeseník je blízko           
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Webové rádio pro gurmety    

  Nalaďte si  
 
  Den Drážďan na Vltavě    
  Téma