Číslo 3 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou a moderátorkou.
Terezou Kostkovou.



 

 

 

 

 





Za židovskými památkami na Moravě

Šestým dílem pokračuje dlouhodobý cyklus Synagogy Čech, Moravy a Slezska. Český rozhlas 3 – Vltava ho vysílá vždy v lednu (poprvé roku 2006) jako příspěvek ke Dni památky obětí holocaustu. 21. ledna ve 20 hodin v rámci pořadu Páteční večer představí židovské památky ve Velkém Meziříčí, Dolních Kounicích, Ivančicích a v Třebíči.

Ojedinělé židovské památky vynesly Třebíči zápis do seznamu UNESCO„Dům má původní zdivo a zároveň plastové okno. Co tomu říká vaše duše památkáře?“ – „Člověku se těžko věří, když vidí letecké záběry obyčejných městeček ve Francii, že všechny domy mají stejnou střešní krytinu. Lidé tam to zkrátka nedovolí hyzdit.“ S architektem Jaroslavem Klenovským procházíme někdejším židovským ghettem ve Velkém Meziříčí. Novodobým zásahům odolávají snad jen takzvané prampouchy – kamenné oblouky, které v úzkých uličkách rozpírají zdi protějších domů. Malebná kaskáda prampouchů se tu klene dokonce ve dvou patrech nad sebou. Stará synagoga ve Velkém Meziříčí je příkladem zdařile rekonstruované barokní stavby ze 17. století. Vedlejší Nová synagoga zvenku sice vypadá jako malá tvrz, ale na její vnitřní devastaci se podepsali nacisté i komunisté. Zbytky původní krásy jsou ale přece jen vidět na sloupech a na kazetovém stropě s filigránskou výzdobou.
Barokní synagoga v Dolních Kounicích prošla poměrně nedávno rekonstrukcí. Procházíme pod portálem s rostlinným a ornamentálním dekorem a girlandou, předsíní s valenou klenbou s lunetami, přísálím kolem kamenného kioru do rozlehlého hlavního sálu s hebrejskými liturgickými texty na stěnách a rostlinnou a dekorativní výmalbou. Mikrofony „slyší“ každou akustickou změnu mezi jednotlivými prostory. Židovský hřbitov nad Dolními Kounicemi je zasazen do ještě strmějšího kopce než hřbitov ve Velkém Meziříčí. Vyvézt sem kdysi kámen muselo být obtížné. „Chudáci koníčci,“ podotýká náš průvodce.
Tak zničený interiér synagogy jako v Ivančicích jsme za šest let na svých cestách za synagogami dosud neviděli. Ivančická synagoga se snad ale rekonstrukce nakonec také dočká. Židovský hřbitov podél Mřenkového potoka je na tom o poznání lépe, kameníci a restaurátoři zde pracují už několik let. V jižní části se nalézá čtyřicet prostých náhrobků židovských obyvatel Ivančic, kteří během války zemřeli v místním internačním táboře.
Na závěr jsme si nechali Třebíč – její dvě synagogy, rozsáhlou židovskou čtvrť a téměř horský hřbitov. I díky dobře udržovaným židovským památkám se Třebíč právem dostala do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Rozhlasový Páteční večer připomene nejen historii a významné osobnosti zmíněných čtyř židovských obcí; znít bude také hudba moravských rodáků Ericha Wolfganga Korngolda a Pavla Haase.

Vladimíra Lukařová, spolupracovnice ČRo 3 – Vltava



  Lví silou, vzletem sokolím...       
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  S Ouředníkem napříč Utopií

  Pořiďte si  
 
  Rozhlas 2010...      
  Téma