Číslo 1 / 2011.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovým dokumentaristou.
Karlem Vachkem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Moderátorka středeční Televizní akademie Jitka Novotná hodlá na výsledné podobě pořadu spolupracovat s kulturně orientovanými diváky i čtenáři. Náměty na témata či jména osobností, o nichž byste se rádi dozvěděli víc, můžete poslat na e-mailovou adresu ta-umeni@ceskatelevize.czNa dvojce s Jitkou Novotnou

Vysílací schéma druhého kanálu České televize se od nového roku výrazně proměnilo. Jednou z novinek je pásmo Televizní akademie, které bude mít každé všední odpoledne své téma a svého průvodce. Tématem akademické středy je umění a její „tváří“ publicistka a moderátorka Jitka Novotná. Neskrývá své představy: „Chceme nabízet to nejpestřejší menu. Co neobsáhnou samotné pořady, vynahradíme v živých vstupech.“

Jak jste svou středeční Televizní akademii koncipovala?

Koncepce není mým dílem, přišla jako zadání od nového vedení České televize. Naplňujeme ji s dramaturgyní Markétou Turnovou, která spolupracovala například na pořadech Opera nás baví nebo Nehasit! Hořím! a k umění přistupuje s vřelým zájmem i pokorou. Akademie je živě moderovaný blok televizních pořadů, ať už premiér nebo archivních relací. Pro představu mohu uvést, že v lednu vysíláme třeba dokumenty o rekonstrukci skvostných operních budov La Fenice v Benátkách nebo La Scala v Miláně, portréty renomovaných výtvarníků, jako jsou Stanislav Kolíbal a Jitka Válová, nabídneme i životní příběhy mladých hudebníků – hráčky na bicí nástroje a skladatelky Markéty Mazourové či operního pěvce Tomáše Supa. Představíme i současné české básníky.

Počítáte i s živými vstupy – s kým se budou moci diváci „potkat“ v přímém přenosu?

Pro představu alespoň pár jmen: dirigent Tomáš Netopil, publicista Karel Oujezdský, režisérka Hana Pinkavová, herec a recitátor Jaroslav Brendl, herečka Tereza Kostková – tentokrát coby Svatá Jana G. B. Shawa v připravované premiéře Divadla pod Palmovkou. V živých vstupech chceme s hosty probírat témata, která vyplývají z odvysílaných pořadů nebo z aktuálních kulturních událostí v naší zemi.

Televizní akademie je na české poměry poměrně nevšedním formátem – k jaké ze známějších relací byste ho přirovnala?

Těžko říct, napadá mě třeba Kouzelná školka, to je také pásmo pořadů se studiovými vstupy, které jsou ovšem na rozdíl od našich živých předtočené. Pokud se ale u cílové skupiny Akademie setkáme s takovým úspěchem jako Majda, Michal nebo babička Jana u dětí předškolního věku, můžeme si gratulovat! Ještě bych dodala, že v televizním kontextu je Akademie nezvyklá i z hlediska odbavování, protože živé vstupy jsou do vysílání posílány ze studia KH2, což je jiná trasa než odbavování hotových pořadů z výškové budovy České televize. Zkoordinovat tyto dvě cesty je prý technický bonbonek, takže nás ještě možná čeká pořádné dobrodružství v přímém přenosu...

Moderátoři Televizní akademie pěkně pohromadě: Václav Žmolík (pondělní blok na téma historie), Zuzana Burešová (čtvrteční Lidé a společnost), Petr Horký (páteční Planeta Země), Jitka Novotná a Jan Kovařík (úterní Evropa).Akademie má vyměřenu dvou a půl hodinovou délku, což není málo. Kolik máte k ruce spolupracovníků?

Mým nejbližším spolupracovníkem je Markéta Turnová, společně se zamýšlíme nad hosty a tématy rozhovorů, které si následně připravuji. Stěžejní osobou při vysílání pak bude – zejména zpočátku, ve fázi „rozjezdu“ – režisér Mojmír Kučera. Z dosavadních setkání s ním musím říct, že obdivuji jeho pohodové rozpoložení, nemizící úsměv a současně ohromnou invenci a profesionalitu. A pak jsou tu další televizní postavy, kameraman a jeho tým, produkce, kostymérka, maskérka...

Pořad by měl obsáhnout všechny oblasti kultury. Jak je to s preferencemi jednotlivých oborů – bude třeba obecně méně sledovanému výtvarnému umění věnována stejná pozornost jako filmu nebo pop-music?

Kromě dvou premiérových cyklů – Úděl nadání, Česko jedna báseň – jsme zatím limitováni nabídkou televizního archivu a Centra převzatých pořadů. Ta, paradoxně k vaší otázce, ponejvíce pokrývá právě výtvarné umění, architekturu a design. Od počátku cítíme s Markétou potřebu vyváženosti, takže do studia hodláme zvát hosty ze všech uměleckých oblastí, a nabízet tak divákům co nejpestřejší menu z oblasti kultury a umění. Co neobsáhnou samotné pořady, zkusíme vynahradit právě v živých vstupech.

Problémem Televizní akademie je vysílací čas. Mezi půl druhou a čtvrtou odpoledne asi z pracujících nebo studujících mnoho lidí neoslovíte. Počítá se s reprízami a zpřístupněním pořadů na webu České televize?

Určitě. Internetové oddělení České televize zajistí on-line přehrávání – ono to snad dnes už ani jinak nejde. Televizní akademie bude mít i pravidelnou reprízu, a to každý následující týden dopoledne, v den další premiéry. A pro všechny, kdo k životu potřebují kulturu a umění, ještě jedna dobrá zpráva – od nového roku vstupuje na obrazovky České televize zpravodajsko-publicistická čtvrthodina Kultura s dvojkou. Bude připravena každý všední den ve dvacet hodin.

Milan Šefl

Foto Jakub Ludvík  Přízrak svobody   
  Jak to vidí Petr Koudelka  
 
  Na Silvestra na workshop

  Jak to slyší Přemysl Hnilička  
 
  Na dvojce s Jitkou Novotnou 
  Téma