Proměna ženy ve věku vodnáře

Příběh nejnovějšího románu Michala Viewegha Biomanželka je prostý: úspěšný, rozvedený spisovatel Mojmír, s takřka neomezeným kontem, bohatými milostnými zkušenostmi a jednou dospívající dcerou se ožení s mladičkou knihovnicí Hedvikou a ta se mu v průběhu několika let promění z manželky v biomanželku. Tedy v ženu, jež své konání podřizuje těm nejlepším soudobým zásadám správného duševního i fyzického žití. Její metamorfóza započíná koncipováním rodinné vily dle pravidel feng šuej a rozvíjí se trpělivým pěstováním biozeleniny na biozahradě, astrologicky prokalkulovaným početím, jakož i důkladnou přípravou na zplození Mojmírových dítek. Biomanželka rodí ve vodě a za zpěvu velryb.

K dalšímu rozvoji Hedviččina fyzického i duchovního potenciálu pak přispívá dula (dříve se říkalo porodní bába), jež se k rodině spisovatele – k jeho velké nelibosti – nastěhuje. S její radou a pomocí se Hedvika počne věnovat laktačnímu poradenství, zřídí mateřské centrum a bioklub, organizuje charitu, praktikuje a propaguje domácí vyučování, ba zvládne i hrdé feministické gesto – čurání ve stoje. Spisovatel Mojmír se bouří, utíká z domu, stěžuje si příteli, hledá útěchu u milenky – nic z toho však nepomáhá. Až v samém závěru přijde na to, co udělat: „Napíše o tom knihu. Zdánlivě humoristický román.“
Möbiova stuha se uzavírá. Román je opravdu humoristický jen zdánlivě. Jde spíš o persifláž. Autopsie asi tíží. Jak ji odhodit a vzlétnout? Autor se pokusil získat nadhled s pomocí narativní konstrukce – střídáním dvou vypravěčských pásem. Liché kapitoly jsou vyprávěny dulou, jež hovoří v první osobě jednotného čísla a stylizuje se tu do mytické pramatky, onde do „ženy, která běhá s vlky“. Sudé kapitoly jsou kratší a formou třetí osoby jednotného čísla nahlížejí jak na Mojmírovo konání, tak do jeho duše. Ať jsou však postavy traktovány z jedné či druhé strany, nepřesahují charakter karikatur. Jako by byly načrtnuty hodně silnými fixkami. Schází jim byť i špetka tajemství. Autor sice zvolil aktuální, ba žhavé téma – praktický dopad nejrůznějších pseudoideologií, pseudoučení a pseudonauk na náš každodenní život –, jeho obvyklá hravost a lehkost však zmizely za trpkým úšklebkem.

Bronislav Pražan, publicista



  Retro 2010   
  Jak to vidí Petr Koudelka  
 
  Duch a tělo Pinkavy a Bolfa  

  Navštivte        
 
  Bytosti zvané houby 
  Téma