Číslo 22 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Tomášem Töpferem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Fejeton chce zážitek, kontakt s lidmi nebo alespoň silný dojem. Slova k němu pak táhnou sama jak špony k magnetu,“ říká Jaroslav VančaRomantik po padesátce je legrační

Básník, scenárista, pedagog a houbař Jaroslav Vanča vydává v těchto dnech knížku fejetonů Pes na kolečkách a kočka v kapse. Většinu textů čtenáři tohoto časopisu znají – léta totiž vycházely v rubrice Zkraje týdne. Proč tedy podrobněji nepředstavit také jejich autora – soudě dle ohlasů jednoho z nejoblíbenějších, kteří do Týdeníku Rozhlas pravidelně píší.

Vystudoval jste dramaturgii a scenáristiku na FAMU a pět let pracoval na Barrandově. Jak se filmař dostane k novinařině, potažmo k fejetonům?

Tak, jako se po převratu vůbec leckdo stával někým jiným, aniž by o to třeba stál. Kdyby byl tehdy Václav Marhoul, ostatně můj spolužák, neprivatizoval Filmové studio Barrandov, dělal bych možná dosud, co jsem do té doby dělal rád, dramaturgoval a psal scénáře. Následná léta jsem strávil v rozličných denících a spokojen jsem nebyl. Cítil jsem se být spíš kritikem než novinářem, už kvůli tomu, že většina těch mladých, kteří se po převratu dostali do novin, se vyznačovala značnou mírou povrchnosti a s tím souvisejícím zbytnělým sebevědomím. Úspěšné konkurzy na hned dva pedagogické úvazky, na FAMU a na Literární akademii Josefa Škvoreckého, byly pro mne v tomto smyslu vysvobozením. Pak už jsem si mohl psát vesele a volně.

S vašimi fejetony se čtenáři Týdeníku Rozhlas setkávají už desátým rokem. Kde hledáte témata a jak obtížně vaše texty vznikají?

Rychlý podnět, těžké zpracovávání, tak jak tomu se mnou bylo u básní a v současnosti třeba u scénářů. Fejeton má zvláštní nároky: když téma vymyslím či „vyčtu“, není to pak ono. Tenhle útvar chce zážitek, kontakt s lidmi nebo alespoň silný dojem. Slova k němu pak táhnou sama jak špony k magnetu.

„Jsem přesvědčen, že na záchranu životního prostředí i nás samých je pozdě,“ říká Jaroslav Vanča – na snímku při mykologické exkurzi do moravských lužních lesůV řadě textů jste roztrpčeným komentátorem společenského hulvátství – zejména ve vztahu k přírodě. Vypovídá nepříznivý poměr mezi našimi tvořivými a znetvořujícími zásahy do krajiny něco o nás obecně?

Že součástí naší biologické podstaty je nechtít vědět o následcích našich činů? Dokonce ani neuplatňovat vůči nim zpětnou vazbu? Je to povzneseností, indolencí nebo pouhým blbstvím? Ze všeho, co jsem o tomhle přečetl, jsem získal paradoxní pocit naděje v defétismu: Jsem přesvědčen, že na záchranu životního prostředí a nás samých je pozdě. Ale přitom trvám na tom, že tím pádem neplatí, že je to už jedno.

Před lety jste napsal básnickou sbírku Hrady spatřené, v níž jste se vyznal z obdivu k Máchovi. Jak ho uctíte – v tomto „máchovském“ roce?

Jaké uctívání? Vždyť je to paradox, celé to oslavování, Mácha je, byl a bude guruem nejspíše pro individualisty a možná i pro anarchisty v ranku literatury. Ať si ho vespolek oslavují literární bafuňáři... Pro mne byla práce na zmíněné sbírce dnešními slovy koncept – vlastní přespávání na zříceninách jsem chápal jako rekognoskaci míst básníkových motivů, popudů a vznětů, cílený pokus o jakousi meta-romantiku.

Máchův kraj, to je i Úštěk, vrch Sedlo a městečko Levín, kam utíkáte z Prahy na chalupu. Čím je pro vás tento kus Českého středohoří?

Slovo pitoresknost má vlastně dva významy, značí jednak malebnost, jednak podivnost až bizarnost. Ten či onen význam je zde vrchovatě naplněn. Pískovcové útvary v kokořínských dolech jsou pitoreskní jaksi směrem dolů, stejná malebnost a bizarnost ale vystupuje v okolních znělcových a čedičových sopečných kupách směrem vzhůru. To či ono je vhodným milieu pro romantika, jímž se stále ještě cítím být, leč tělo mi velí postupně se s romantismem rozloučit. Chápete – být romantikem po padesátce může být legrační. A mělo by to připadat legrační samotnému romantikovi. Neodříkám se ale romantické myšlenky vypustit jednou na tůrách mezi pískovcovými útvary duši...

Jako vyhlášeného mykologa se vás nemůžu nezeptat: porostou letos?

Růst hub se dá předpovídat asi jako výbuchy sopek, navíc se ptáte nepravého – já s větší oblibou sbírám všelijakou tu žoužel, než že bych navštěvoval lesy v hříbkařské sezóně, kdy jsou plné pragmatických houbožroutů. Ale ideálem je pro mě čas, kdy je v lese druhová pestrost, kdy rostou houby jedlé, jedovaté a hlavně ty nejčastější, tedy nepoživatelné. To si pak doma s lupou, pinzetou a příslušnou literaturou pěkně amatérsky zamykologizuju...

Milan Šefl

Foto František Hodonský



  Televize žije!
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Romantik po padesátce je legrační

  
Pořiďte si        
 
  Pestrá smečka kolážistů
  
Navštivte