Číslo 22 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Tomášem Töpferem.

 

 

 


 

 

 

 

 

Pestrá smečka kolážistů

Toyen: Bez názvu (1936)Koláž je médium, které pasuje dvacátému století jako žádné jiné. Setkání nesourodých útržků různých skutečností našla své místo v literatuře, ve filmu, v hudbě – a samozřejmě ve výtvarném projevu. Aktuálně nás o tom zpravuje výstava v pražské Galerii Smečky, která dostala jasný název: Česká koláž.

Vybrané práce pocházejí z rozsáhlé sbírky Pražské plynárenské, akciové společnosti, která by mohla jít zdejším byznysmenům v lecčems vzorem. Vedle hromadění zisku má totiž zájem o umění: pátým rokem provozuje zmíněnou galerii a buduje sbírku české koláže od dvacátých let po současnost. Její soubor nemá ve zdejším kontextu obdoby, čítá na čtyři sta prací od osmapadesáti autorů.

Procházku Galerií Smečky lze vést různě. V první řadě chronologicky: od průkopníků typu Jindřicha Štyrského, Toyen nebo Adolfa Hoffmeistera přes šedesátá léta, kdy se v rámci koláže sblížil obraz se slovem, až po nejaktuálnější výboje, které porůznu přehodnocují předcházející dekády. Lze také jít po jménech a přes ikony, jako jsou Jiří Kolář, Ladislav Novák nebo Libor Fára, objevovat neznámé a zapomenuté (Pavla Aubrechtová, Michal Cihlář, Josef Bartuška a další). Anebo se můžeme zaměřit na konkrétní díla a sledovat způsoby prolínání výchozích materiálů, kombinaci koláže s jinými technikami (kresba, malba, text) a její vstup do prostoru (asambláž). Případně sledovat odstíny mužského a ženského rukopisu – a přemýšlet, proč je koláž tak výrazně mužskou záležitostí (ženy-kolážistky jsou mezi osmapadesáti autory pouze čtyři).

Jiří Kolář: Autoportrét (1979)       Běla Kolářová: Životopis jedné patentky V. (1982)

Ačkoli na výstavě leckdo podstatný chybí (nenajdeme tu třeba vrcholné práce Karla Teiga), představuje Česká koláž titulní médium z nejrůznějších úhlů a v návštěvnicky atraktivní instalaci. Je to pestrá přehlídka. A pestrost koláži sluší.

Radim Kopáč, výtvarný a literární kritik  Televize žije!
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Romantik po padesátce je legrační

  
Pořiďte si        
 
  Pestrá smečka kolážistů
  
Navštivte