Číslo 21 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Martinem Kasíkem.

 

 

 

 

 

 

 

Rudolf Matys, básník a publicista

O smolenské tragédii a „veřejnoprávnosti“ médií

V tu osudovou sobotu 10. dubna jsem si pustil Radiožurnál a už jsem se od něj nemohl až do večera odtrhnout. Neodlákalo mě ani vysílání ČT24! Šlo o téměř celodenní speciál, kontinuální proud informací, rozhovorů a komentářů, který se týkal „druhé Katyně“, jak označil Lech Walesa šokující leteckou katastrofu u smolenského letiště. Bylo to vysílání vysoce profesionální a podílelo se na něm mnoho rozhlasáků. Zpracovávání zpráv z různých agentur bylo bleskové, pohotové byly vstupy zpravodajů z Moskvy (Lucie Výborná) i z Varšavy (Petr Vavrouška). Zapojili se i reportéři domácí, kteří zpovídali politiky, experty na leteckou techniku, polonisty, Poláky žijící v Česku, duchovní, i „řadové“ občany; emočně laděné příspěvky se střídaly s věcnými (a jako vždy vynikající politologické i historické analýzy podával ze studia komentátor Milan Slezák). Bylo to i v tom širokém záběru téměř bezchybné, bez „propadáků“ a neseriózních úletů, a dokonce i ten prožluklý selektor jako by se smiloval nad těžce zkoušeným Polskem a hopsavých kousků pop music šlo do éteru celkem málo!
Zas jednou jsme viděli jednu z faset onoho mnohostěnu, jemuž říkáme „veřejná služba“ médií, a zároveň tento vysílací den považuji i za pádný příspěvek do diskuse, proč je Český rozhlas (ale i televize) zatím bezkonkurenčně nepostradatelný. Něco takového nemohou (a snad ani nechtějí) vysílat soukromá rádia (aspoň ta, jež jsem si zkusmo navolil, jako by o katastrofě málem nevěděla).
A internet? Na domácích informačních serverech sice visely stručné zprávy, ale dost pozdě aktualizované a sem tam s chybičkou. Budiž, o to tolik nejde. Prošel jsem si i diskusní chaty a ty mi opět představily trochu jinou veřejnost, než je ta, na niž myslí zákony o „veřejných službách“. „Veřejnost“ převážně vykrmovanou bulvárem, jejíž reakce byly víceméně předvídatelné. Vedle řady upřímných projevů lítosti se na mne tak vylila i stoka primitivních blábolů, spikleneckých teorií, ale především necitlivých cynismů a ubožáckých názorů, vyhřezlých z „vepřoknedlového“ horizontu: „Kdyby tak chtěli spadnout Klaus, Paroubek a Topolánek...“ apod. S takovou jen těžko okřiknutelnou „patologickou sedlinou“ mentálně deformovaných jedinců, kteří si takto řeší své komplexy, musí počítat každá společnost. Jen mi připadlo, že je jich nějak stále víc a že projevy jejich neúcty k jakékoli autoritě, tedy i k „autoritě faktů“, ale především k životu a jeho hodnotám, postupně nabývají na větší bezohlednosti a sprostotě – ostatně v současném společenském a politickém klimatu se jim náramně dobře daří. (Mimochodem je celkem v pořádku, že administrátoři těchto diskusí nic necenzurovali, ať každý slušný člověk vidí!) Ale potřebuje tento segment „veřejnosti“ vůbec nějakou solidní informaci, případně i seriozní analýzu? (Těm lidem je přece dopředu vše jasné, jako je to jasné subkulturám extrémistů všech odrůd, k nimž nepochybně jistě nejeden z těch „diskutujících“ patří!) A jistě se nemýlím, když předpokládám, že právě i takoví lidé brojí například proti placení koncesionářských poplatků médiím veřejné služby. K čemu jim takové služby jsou? A také proto by měli být naprosto přeslechnuti.



   Vítejte ve světě 3D!
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Mnoho povyku pro nothing

   
Televizní glosář        
 
   Všechna "p" Luboše Pospíšila
   
Téma