Číslo 21 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Martinem Kasíkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natáčelo se v mnoha netradičních exteriérech. Na snímku režisér Ivan Chrz ve dveřích dámské toalety Dejvického divadla, kde se točila služebna policie. Mnoho povyku pro nothing

„Snad nějaký klam zmátl ty tři muže...“ Tuto repliku pronáší Otec Francisco po nepovedené svatbě hlavní hrdinky komedie Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic. Ve finále se konají svatby dvě, když je překonáno mnoho intrik a vyznáno spousta lásky. Jestli tím „nic“, kvůli kterému se onen povyk strhne, je intrika, či láska, je ale těžko říct. Hru Mnoho povyku pro nic nyní nově nastudoval Český rozhlas 3 – Vltava a v premiéře ji uvede v sobotu 29. května ve 14 hodin.
Komedie Mnoho povyku pro nic byla napsána pravděpodobně na konci roku 1698 či na začátku roku 1699. Shakespeare měl už za sebou komedie Zkrocení zlé ženy, Marná lásky snaha a Sen noci svatojánské a před sebou hořké komedie Konec dobrý, všechno dobré, Oko za oko nebo romance Zimní pohádka a Cymbelín. Nejen v chronologii tak tato hra tvoří jakýsi předěl v Shakespearově komediální tvorbě.
Námět jako v mnoha jiných případech dramatik čerpal z literatury. Příběh dívky, kterou záměrná pomluva přivede téměř do záhuby, mohl číst kupříkladu v povídce Mattea Bandela nebo v Ariostově Zuřivém Orlandovi. Jako v mnoha jiných případech však není důležité, co hru s využitými díly spojuje, jako spíš to, co Shakespeare přidal. A že toho nebylo málo, dokládá fakt, že se hra po více než čtyřech stoletích těší možná ještě většímu věhlasu než v době svého vzniku.
Mnohé, co tehdejší popularitu komedie přiživovalo, dnes odpadlo. Už sám titul – Much Ado about Nothing – měl pro alžbětince pikantní příchuť. Nic, tedy No-thing, byl slangový termín pro dámské přirození (thing se užívalo pro pánské). Zároveň se nothing vyslovovalo jako noting, tedy pozorování, sledování. A sledování, pozorování je jedním z hybných momentů. Tehdejší divák daleko víc ocenil nejrůznější narážky, vychutnal si s jiným gustem rituál spílání, který s nasazením všech sil provozují Benedik a Beatricie. Právě jejich peprné slovní přestřelky a vůbec celá jejich dějová linka je přínos Shakespeara. Návštěvníka dnešního představení se známí budou ptát, kdo hrál tyto dvě postavy, a nikoliv kdo ztvárnil Claudia a Heru, de facto hlavní postavy hry.
Ale Benedik a Beatricie jsou zrcadlem hlavní milenecké dvojice a stejně jako oni jsou objekty i aktéry – jak píše ve své studii Martin Hilský – zápletky zla i zápletky dobra. Všichni snadno podlehnou intrikám, ať už jsou myšleny dobře, či jsou vedeny zlým úmyslem. A začínají konat. V jednom případě to skončí málem tragicky, ve druhém to má za následek lásku jako trám. Zdá se vám to naivní? Ano, Claudio překvapivě rychle vzplane láskou a snadno se v ní nechá zviklat, Benedik a Beatricie ochotně opustí své pozice hašteřivých zastánců svobody a uvěří vymyšleným zprávám o lásce toho druhého. A všechno je to tak snadné, vše v tak dokonale se zrcadlící symetrii, že člověka musí napadnout, zda za tím není spíš autorův usměv nad nestálostí našich zásad a citů, naší důvěry v druhé i v sebe sama. A nenecháme se i my dnes, paradoxně navzdory přemíře informací, ovlivnit zprávami z druhé ruky a nejsme připraveni na jejich základě vynášet absolutní soudy, podléhat extrémům a činit více či méně zásadní rozhodnutí?
Tyto otázky byly klíčem k nové inscenaci Českého rozhlasu 3 – Vltava. Jako základ posloužil překlad Jiřího Joska. Režisér a autor úpravy Ivan Chrz si ke spolupráci přizval převážně herce z pražského Dejvického divadla – v ústřední „vedlejší“ dvojici tak posluchači uslyší Davida Novotného a Simonu Babčákovou. Natáčelo se v nejrůznějších prostorách Dejvického divadla a v jeho okolí, v garážích Českého rozhlasu na Vinohradech, v diskotéce Karlovy lázně, v kostele Panny Marie Sněžné, ale i v proslulé pivnici U Jelínků. A perlička nakonec: video z natáčení lze zhlédnout na: www.youtube.com/user/cro3vltava.

Martin Velíšek, vedoucí Literárně-dramatické redakce ČRo 3 – Vltava

Foto Martin Velíšek



   Vítejte ve světě 3D!
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Mnoho povyku pro nothing

   
Televizní glosář        
 
   Všechna "p" Luboše Pospíšila
   
Téma