Číslo 16 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s písničkářkou.
Radůzou.

 

 

 




Nadhled i rozhled Věry Mikuláškové

„Moje první zaměstnání po studiu bylo v Československém rozhlase Brno.“ Těmito slovy se otevírá jeden ze souboru více než šedesáti medailonků, v nichž Věra Mikulášková (TR 12/2010) vzpomíná na široký okruh osobností, s nimiž se setkávala buď prostřednictvím svého muže, básníka Oldřicha Mikuláška, anebo prostě proto, že celý její život byl úzce spjatý s prostředím literárním, divadelním, rozhlasovým a televizním. Kniha Věry Mikuláškové Zrcadlo vzpomínek, kterou vydal nakladatel Šimon Ryšavý, vznikla z autorčiných vypravování, k nimž dala nápaditý popud redaktorka brněnského rozhlasového studia Alena Blažejovská, jež jim na několik let vyčlenila odpovídající místo ve vysílání literárně-publicistického magazínu Zelný rynk.

Ve vypravování Věry Mikuláškové ožívají básníci a spisovatelé (Bochořák, Hrubín, Kainar, Kožík, Kříž, Kundera, Seifert, Skácel), výtvarníci (Bauch, Foltýn, Fridrichová, Kubíček, Matal, Milén, Netík), herci (Fialová, Gräfová, Karlík, Lakomý, Zindulka). K výčtu jmen by se správně slušelo připojit slovní spojení „a další“, ale ani to není dostatečná nápověda, z níž by bylo patrné, že kniha nabízí také setkání s významnými režiséry, hudebníky, překladateli, literárními vědci a dalšími obdivuhodnými osobnostmi. Ve vzpomínkách autorky, která v plné čilosti a svěžesti překročila osmdesátku, bychom marně hledali stopy nadměrné umluvenosti nebo posmutnělé povzdechy nad uplývajícími časy. V jejím věcném a přesném vypravování, občas dokládaném úryvky z korespondence nebo jiných pramenů, cítíme spíše úsměvný nadhled, klidnou vyrovnanost, smysl pro laskavý humor a široký odborný rozhled. To jsou ostatně vlastnosti, které Věru Mikuláškovou provázely celý život a odrážely se i v její práci, když z rozhlasu přešla do brněnského studia České televize, kde stála v čele redakce vysílání pro děti, a po listopadu 1989 postavila toto studio znovu na nohy jako ředitelka.

Vydání Zrcadla vzpomínek, v němž se odráží tolik pozoruhodně zachycených tváří, je nesporně záslužný čin nakladatele Šimona Ryšavého. Škoda, že ho kazí velmi nedbalá editorská práce, jež se projevuje v tiskových chybách, v opakování stejných pasáží nebo třeba v tom, že čtenář marně hledá medailonek o autorce, na nějž ho upozorňuje tiráž.

Ivan Němec, publicista



  Jak se čte, když se nečte
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Stylotvorný John Coltrane

   
Nalaďte si        
 
   Naši na vlnách z Met
   
Téma