Číslo 16 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s písničkářkou.
Radůzou.

 
Stylotvorný John Coltrane

Ve čtvrtém pokračování seriálu o hardbopových saxofonistech, vysílaném jednou měsíčně v rámci Jazzového podvečera na Vltavě, připravil jeho autor Antonín Matzner setkání s osobností a tvorbou Johna Coltrana (1926–1967).

Dráhu profesionálního hudebníka nastoupil v devatenácti letech, první významné angažmá získal na přelomu čtyřicátých a padesátých let v průkopnickém big bandu Dizzy Gillespieho. Od roku 1955 hrál John Coltrane příštích šest let po boku další stylotvorné osobnosti moderního jazzu Milese Davise v jeho kvintetu a sextetu, které v tomto období určovaly hlavní směr dalšího vývoje této hudby. Coltrane zde vyzrál v osobitého sólistu a díky stylotvornému významu obou skupin získal celosvětovou  popularitu i v široké veřejnosti. Jeho spolupráce s Davisem a Coltraneův individuální vklad modální koncepci jeho hudby je zachycen na více než desítce alb, která patří do zlatého fondu jazzových nahrávek.

John Coltrane v roce 1962Současně s angažmá u Davise hostoval Coltrane příležitostně v kvartetu jiného z tvůrců někdejší bebopové revoluce, klavíristy Theloniouse Monka. Souběžně se ovšem už s vlastními studiovými skupinami připravoval na budoucí dráhu leadera. Stěžejní úlohu v historii moderního jazzu sehrálo poté jeho kvarteto, v němž s přispěním exotických hudebních kultur rozvíjel Davisovy podněty k veskrze osobitému tvaru a ovlivnil celou generaci příštích tenorsaxofonistů včetně Wayne Shortera nebo Michaela Breckera. V pořadu zazní v jeho autorském podání i Coltraneovy nejslavnější skladby Giant Steps a balada Naima. Poslechněte si v úterý 20. dubna v 17.45 na ČRo 3 – Vltava.

(zd)  Jak se čte, když se nečte
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Stylotvorný John Coltrane

   
Nalaďte si        
 
   Naši na vlnách z Met
   
Téma