Číslo 4 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Martou Vančurovou.

 

 

 

 

 

 




Zbyněk Vybíral, psycholog

Umění neříct nic

Jistě jste si mnohokrát všimli toho, jak ti, kteří mají něco říct, sice mluví, ale zároveň tak, aby neřekli nic. Jsou dotazováni a dotlačeni k odpovědím, ale i když odpovídají – někteří musejí, a ještě jiní odpovídají rádi –, neodpovědí. Není těžké pochopit, proč tomu tak je. Tam, kde by novinář, ten ustavičně zvědavý, ba vlezlý tazatel chtěl, aby vysvětlovali – oni potřebují pravdivé objasnění skrýt a nesdělit. Tuto strategii jsme všichni trénovali na základní škole a také doma. Tvářili jsme se, že víme. Osvojovali si vytáčky. Zatloukali. Odváděli řeč jinam. A pak se z některých z nás stali ministři a poslanci a generálové a prezidenti – anebo mluvčí takto mluvících hlav.

Baví mě sbírat příklady umění neříci nic.

Tento rok, jak si možná ještě některý ze čtenářů vzpomene, začal smutnou novoroční událostí. Na jednu z pražských psychiatrií převezla policie násilného muže. Nejspíše proto, jak se ukázalo, aby doma nikoho nezabil. A on v noci zabil duševně nemocného pacienta. Novináři se zajímali, jak k tomu došlo, kdo pochybil a vůbec: postupovali tak, jako postupují vždycky. Ti, kdo mě znají, podstrčili mi úryvek, nad nímž jsem se pokochal. Takto vylíčil „okolnosti vraždy pražský policejní mluvčí“: citace je z Lidových novin ze 4. ledna: „Co se týče mechanismu události, mělo by se teoreticky jednat o tento způsob, kterým přivodil druhému smrt.“

Je to jako vystřiženo z učebnice. Slova, která by mohla sloužit za příklad toho, jak se komunikovat nemá. Za příklad vykrucování, vytáčení se a toho, jak vyvolávat zdání profesionální mluvy. Pro účely nic-neříkání použitá slova  „teoreticky“, „mechanismus“. Jsou zbytečná. Zbytečná? A co když byla použita funkčně? Není to náhodou součást profesionálního výkonu?

Jsou určité profese, kde se právě takto komunikovat – má umět. Copak necvičí někteří mí kolegové – psychologové a lektoři komunikace – mediálně atakované mluvčí v tom, aby si ustáli výslechy, tlaky a nepříjemné situace? A aby se naučili neříci nic?

Za nic-neřečení může následovat pochvala. Odměna. Můžete postoupit výš. A není post mluvčího policie jedním z nejméně příjemných zaměstnání, v němž do úst patří slova jako „ehm... mechanismy... teoreticky...“?

Protože mě baví rozebírat příklady nic-neříkání v komunikaci, budu vděčný čtenářům, pokud mi pošlou podobný na adresu redakce. Věřím totiž tomu, že jsme-li schopni pozastavit se nad vyprázdněnou a kamuflážní mluvou, není to s námi ještě tak zlé.

A ruku na srdce: někdy se stejně trápíme pochybnostmi. Řekl jsem vůbec něco? Neřekl jsem nic?



  Umění neříct nic
 Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
   Schůzka se Zbyňkem Hejdou

   
Nalaďte si
 
   Jak také psát o hudbě
   Pořiďte si