Číslo 4 / 2010.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Martou Vančurovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Věra Nosková, spisovatelka

Vzhůru do politiky! Nebo ne?

„Tak dámy, co to bude...“ šveholí číšník a očekává, že si poručíme nějaké lepidlo, kafíčko, dortíček... „Dvě dvanáctky,“ řekneme unisono. Nad pivní pěnou pak neprobíráme eventuální váhový přírůstek či nové šatičky a botičky, ale poměry ve vedení státu. Jestlipak se v tomhle roce tří voleb konečně objeví v politice více žen? má starost přítelkyně, které jsou blízká témata feminismu. Proč by se tam měly hrnout? reaguji skepticky. No třeba proto, aby kromě jiného bojovaly za ženská práva! A co je to vlastně za práva? Liší se nějak od lidských práv, která jsou součástí naší ústavy?

Náš spor opět propuká, možná proto, abychom zjistily, jaké nasbírala odpůrkyně od minulé výměny názorů nové argumenty. Reagujeme tentokrát na fakt, že se čas od času v médiích objeví postesknutí, jak málo je zvláště ve vyšších patrech politiky dam a tedy ženské empatie, výmluvnosti a střízlivosti, dělnosti a tak vůbec. V obecném povědomí i v médiích se totiž k ženám mířícím do parlamentu, senátu, do vyšších stranických funkcí či dokonce do vlády automaticky přiřazuje kultivace drsného testosteronové prostředí, výrazně nižší hladina útočné ješitnosti a narcisismu, méně dravosti. Očekává se od nich naopak slušnější chování a schopnost splavné komunikace, kompromisu a spolupráce. Jenže kdo si všímá bystře reality, neunikne mu, jak jsou taková očekávání poněkud bezmyšlenkovitá a naivní – na tom se s Evou shodujeme. Od žen se lze přece nadít podobných motivací a způsobů chování, jaké se nám protiví u jejich mužských protějšků! Také je může hnát lačnost po vlivu, nadprůměrném příjmu, prebendách a přístupu k rozdělování balíků peněz vybraných od daňových poplatníků. Doživotní poslanecká imunita nebo výlety do exotických končin také nejsou k zahození! Ženy nejsou imunní vůči korupci, dokážou intrikovat, rozkládat vlastní stranu, přimknout se podle potřeby k silnějšímu, umí být tvrdé, splachovací a proradné stejně jako někteří jejich provaření kolegové. Vůbec nemusejí pracovat například ve prospěch užitečného zákona, ale klidně se chovají všem na očích zavile a kopou jen za sebe a hrabou pod sebe – ach jo, je to někdy rozčilující.

My, daňoví poplatníci, máme podezření, že zrovna v české politice, prolezlé korupcí a nemocné nesnášenlivostí, je takových dravých lidských typů ve vyšších patrech politiky mnohem víc než v normální populaci a je lhostejné, nosí-li obleky nebo slušivé kostýmky. Bylo by mi jedno, tvrdím kamarádce, i když si tím nejsem úplně jistá, kdyby byli v politice jenom chlapi. Pokud by to byli ovšem samí rozumní, slušní, neúplatní a pracovití lidé. Přítelkyni ta představa nerozčílila, naopak, spolu se mnou se nad ní zasnila jako dítě nad hezkou pohádkou. Pak ale ještě připomněla, že v menších obcích se mnohdy realizují ke spokojenosti domorodců starostky. Bývají to dobré organizátorky, rázné ženské, které znají své Pappenheimské a dokáží citlivě zacházet s místními vášněmi a sousedskými animozitami, navíc zřejmě snesou, že je štamgasti v hospodě stejně pomluví a vděčnosti se dočkají spíš vzácně.

„Poslyš, a proč do politiky nevstoupíme třeba my dvě?“ nadhodím provokativní otázku.

„Víš, že jsem o tom už párkrát uvažovala?“ překvapí mě Eva. „Já taky,“ přiznávám a zalamuji prstíky: „Jsme slušné, nejsme blbé, umíme argumentovat, máme vyhraněný politický názor, nejsme líné, nenávidíme korupci…“ vypočítáváme své kvality a musíme se nad tou sebechválou uculovat. Tak proč ne? Kromě nechuti k častému schůzování, věčným kompromisům a jistě i mlácení prázdné slámy vítězí zásadní argument: asi bychom v tom mumraji a žvanírně nemohly, nedokázaly dělat svou práci, která nám přináší potěšení. Nemohly bychom psát knížky, což je parádní činnost v klidu a intimitě domova. Také nesnášíme nudné ješity a v politice bychom se s nimi potkávaly častěji a nedalo by se před nimi pokaždé prchnout. Mnozí by nás nenáviděli a sprostě by nám nadávali. Jen tak, pro nic za nic. Politika totiž budí silné vášně, podobně jako fotbal. Vévodí jim prudká nenávist jednoduše strukturovaných osob – stačí si přečíst komentáře pod politicky laděným článkem. Jsou prolezlé nadávkami jako například: prase bradavičnaté nebo modrej mozek s gulami nebo Jaujau Biomasa a zakončené hodnocením: je to jedna pakáž! Naslibujou před volbama hory i s horákama, ale pak už budou jen chrochtat u žlabu... Představujeme si, jak je slušným lidem angažovaným v politice, když tohle čtou... Brrr. Ani za nic.

Úřednická vláda ovšem takové emoce nevyvolávala. Dělala nenápadně svou práci, nikdo se v ní trapně neprsil, přitom to neměla lehké. Budeme na ni vděčně vzpomínat v době, až se na kolbišti ocitnou předchozími zápasy orvaní kohouti a půjdou si znovu po krku na té naší, do víru dluhů se propadající, lodi.

„Prý se politická kultura mění k lepšímu a ženy v politice působí blahodárně, když jejich podíl dosáhne třiceti procent,“ vzpomíná Eva na jakýsi sociologický průzkum v severoevropských zemích, k nimž pochopitelně vzhlížíme jako ke slibnému modelu. Třicet procent?!

Ach jo. Dlouhá cesta je před námi, dámy. Takže vzhůru do politiky. Nebo radši ne?



  Umění neříct nic
 Jak to vidí Zbyněk Vybíral
 
   Schůzka se Zbyňkem Hejdou

   
Nalaďte si
 
   Jak také psát o hudbě
   Pořiďte si