Číslo 33 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s basbarytonistou.
Adamem Plachetkou.

 

 

 

 

 


Jiřina Šiklová, socioložka

Staré noviny a kuna na půdě

Na půdě naší chalupy si udělala hnízdo kuna. Když vyvedla mladé, šla jsem to tam uklidit. Rodinka se zahnízdila v kupě starých novin, asi jim bylo v těch papírech teplo. A tak jsem brala po letech do ruky staré Listy (co kdysi vycházely v Římě), výtisky Přítomnosti, A2, Respektu i Americké listy z let 1999 a 1994. Znovu jsem si prošla aspoň titulky hlavních zpráv a komentářů.

Za Gustáva Husáka jsme říkali, že se v Československu zastavil čas. Jen „stranický rok“ uplýval podle zaběhaného kalendáře, a tak se každoročně objevovaly články k  Únoru, k výročí osvobození Rudou armádou, Slovenskému národnímu povstání a pak již přišel 28. říjen slavený jako Den znárodnění. A místo začátku adventu se připomínal Měsíc československo–sovětského přátelství.

Nyní jsme denně konfrontováni s tolika událostmi, že je ani nestačíme sledovat a vyhodnotit. Ale současně jsme přesvědčováni o jejich důležitosti, stejně jako o významu politiků, kteří jsou s těmi zprávami spojováni. Listovala jsem na půdě těmi starými časopisy a přečetla si třeba, že proběhl ostře sledovaný summit premiérů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Všichni ti politici sice stále žijí, ale ani jediný už není premiérem. A přineslo nám tenkrát jejich setkání něco podstatného? Tehdy jsme rozhodnutí těch lidí kritizovali nebo schvalovali, dnes už ani nevíme, proč to jsme se tím vlastně zabývali.

Zjistila jsem také, že i v dnešních médiích se velká část zpráv opakuje. Lisabonská smlouva o Evropské unii se vrací s železnou pravidelností, jednou má být podepsána, jindy schválena... Zaujal mne titulek článku Amerických listů z roku 2004 – Eurovolby přinesly Česku vládní krizi. Sociální demokracie se dostala až na páté místo, získala jen 8,78 % a o velký kus ji předběhli i komunisté. Přestože k 1. červenci roku 2004 jsme byli již dva měsíce členy EU, Václav Klaus prohlásil, že výhody rozšíření nevidí, a vyzval Unii, aby se vzdala nadnárodních a celokontinentálních ambic. No, změnilo se něco?

Winston Churchill již před půlstoletím napsal, že demokracie je sice špatně fungující politický systém, ale přesto je nejlepší ze všech těch mizerných uspořádání věcí veřejných. Souhlasím a dodávám: V demokracii mohou občané změnit vládu, aniž musí členy té předchozí popravit. Takže, přestože často na politiku nadávám, půjdu za tři měsíce zase volit a nenechám se znechutit ani otrávit. Čím bychom měli žít, pokud bychom nesledovali změny společnosti, ke které patříme?

Alespoň k něčemu byla pro mě ta kuna na půdě užitečná...



  Herny, kasina, rozum usíná
  Jak to vidí Ivan Klíma
 
   Sex ve městě Brně

   Dívejte se
 
   Než přišel Voskovec
   Nalaďte si