Číslo 31 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Aňou Geislerovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Aňa Geislerová, herečka

Co vy a pohádky – už jste z nich vyrostla?

Možná jsem neměla z čeho vyrůst, myslím si, že jsem v pohádky nikdy moc nevěřila, a proto od nich mám takový, řekla bych dobrý odstup. Nemyslím si, že to jsou přímo pohádky, co mě fascinuje, spíš obecně fantazie a její možnosti.

Přečetl jsem si, že se Magor ani nevyjádřil k možnosti načtení svých pohádek na CD, alespoň ne hned.

Prý se vyjádřil, souhlasil s načtením a souhlasil i s tím, abych je četla já. Pak jsem si přečetla totéž, co vy, tedy že se vlastně nevyjádřil. Tak nevím... Možná mě Naďa Dvorská ze Supraphonu chtěla udělat radost a nakopnout mě k práci na čtení. Každopádně když k projektu nakonec došlo, Magor souhlasit musel, jinak by to nešlo. Já sama jsem se ale s Martinem Jirousem v souvislosti s touto nahrávkou nesetkala.

A někdy jindy?

Jednou, dodnes je to moje noční můra. Když jsem byla malá holka, konaly se u nás doma velké mejdany pro spoustu lidí. Jednou tam někdo hodně moc nahlas zpíval, smál se a hrál na harmoniku. Ráno nám bylo řečeno, že to byl pan Magor. Asi se spolu budeme setkávat jenom prostřednictvím hlasu. (smích) Já ho slyšela v dětství z pokoje, on mě uslyší z nového cédéčka.

Těšíte se na jeho reakce?

Vlastně se jich dost bojím. Natočit jeho pohádky byl můj nápad, ale potřebovala jsem vědět, jestli s tím nebude mít problém. Samozřejmě mě nemusí mít rád, nemusí ani vědět, kdo jsem, ale kdyby mu to vadilo, tak bych do toho nešla. Takže se po jeho reakcích ani moc nepídím, myslím si, že by si asi nebral servítky. Jeho knížky ale miluji, v žádném případě nedošlo z mé strany k nějakému násilí, nikdo mi to nedal za úkol, byla to moje iniciativa a moje radost.

Čím konkrétně vás Jirousovy pohádky fascinují?

Magor je osobnost vymykající se všemu, je to opravdový svéráz. Když jsem se dostala k jeho pohádkám, nejdřív jsem si řekla: tak to tedy bude něco, Magor dětem, co on jim vlastně může nabídnout? A čekala jsem nějakou šílenost. Když jsem se pak dozvěděla příběh, který ty pohádky doprovází, že je psal v kriminálu, překvapila mě jejich něha, mazlivost, jemnost, krása a smutek. Spousta obrazů tam je ohromně smutných, a dokonce bych řekla, že ani nejsou pro děti.

Přesto – četla jste ty pohádky svému synovi?

Četla a nejen jemu. Testovala jsem je i v rámci akce Česko čte dětem – ve školce, kam syn Bruno chodí. Něco jsem tam předčítala už loni, to ty děti byly ještě hodně malé; letos už jsou větší a poberou toho víc. Na Magorovy pohádky reagovaly spontánně, smály se, komentovaly je. Nejvděčnější byly za čarodějnice, skřítky, za pohádkové postavy. Ty doprovodné básničky na ně byly ještě náročné. Já si ale myslím, že se dětem dají nabízet i složitější záležitosti, ne jenom takové ty klasické dětské říkánky. Pravda, jsou pro děti jednodušší, ale to, co jim po nich zůstane v hlavě, je jenom plácanec, který brzy zapomenou. Naproti tomu Magorovy básně – to jsou obrazy, které zůstanou. Jsou ohromně imaginativní. Vidím v nich barvy a krajiny, nutí to trénovat fantazii. A právě to se mi na nich moc líbí.

Dovedete si představit situaci, že by váš manžel byl ve vězení, psal dětem z kriminálu pohádky, vy byste jim je četla a na návštěvu byste za ním mohli jednou za rok?

No to je teda strašná představa! Musím ale říct, že našemu vztahu s manželem předcházela taková skoro až staromódní korespondence, sice e-mailová, ale korespondence. Musím říct, že jeho e-mailová literatura mě fascinuje a věřím, že jeho pohádky by byly krásné. Asi bych u toho hodně plakala.

Píšete dětem – ať už cokoliv?

Píšeme jim deníky, už od mého těhotenství. Paradoxně, aniž bych tomu dřív věřila, jsem já ta trpělivější a píšu častěji. Když ale píše manžel, stojí to za to. Je to jako když muži vaří. Já píšu víc, snažím se, aby tam toho děti měly hodně, zaznamenávám věci, o kterých si myslím, že mizí – co jsem dělala, co ony dělaly a tak. Zdeněk ovšem dává věci do souvislostí – s tím, co se děje u nás i ve světě, píše o věcech, které já ani nedokážu vnímat. Myslím si, že jeho zápisy budou časem mnohem vzácnější. Jednak proto, že jich je míň, jednak právě pro ty souvislosti. Moje zápisy jsou takové maminkovské.

S manželem Zdeňkem Janáčkem a výtvarníky Maximem Velčovským a Veronikou Jirouškovou při slavnostním uvedení Petice za realizaci Kaplického projektu Národní knihovny na Letné. Večírek na podporu knihovny se konal v Anině cukrárně Snídejte šampaňské a k této příležitosti byl zhotoven i dort ve tvaru Kaplického „chobotnice“.

Váš otec vám prý také psal pohádky...

Psal a my jsme se už se sestrou několikrát zapřísáhly, že je po paměti přepíšeme. Rukopisy se totiž bohužel ztratily, ale my si ty pohádky pamatujeme. Taky nebyly úplně dětské – byla v nich témata jako smrt, stáří nebo třeba zmenšující se lidi a docházelo v nich k přehazování rolí, děti byly zodpovědné za rodiče. A pak měly i neuvěřitelný humor. Takový, jaký náš táta měl. Máme tedy závazek – musíme je se sestrou zrekonstruovat a napsat.

Co říkáte současnému boomu audioknih?

Dříve mě ani nenapadlo, že by se mohly knihy na cédéčka načítat a už vůbec, že bych toho zrovna já mohla být součástí. Nemám totiž valné mínění o svém projevu, jsem spíš takový civil. Ale teď sleduji, že knížek na CD vychází stále víc a připadá mi to moc dobré. Vlastně je jedno, jestli si člověk knihu přečte, nebo poslechne, důležité je, že do sebe dostane její obsah, že se o něj zajímá. V dnešní době je mnohdy složité sednout si ke knížce a číst, kdežto CD můžete poslouchat v autě nebo při různých činnostech. A to nemluvím o nevidomých. Tady je význam audioknih bez debat.

Baví vás načítat audioknihy? V Supraphonu to bylo už podruhé, shodou okolností pokaždé pohádky.

Jistě. Fascinuje mě, když si člověk může vyzkoušet něco sice ze svého oboru, ale tak trochu mimo. Jinými slovy: když může zabrousit do trochu jiných sfér. Já jsem třeba nikdy nedělala rozhlasové hry, nikdo mě neoslovil, ale ten svět se mi ohromně líbí. Jsou posluchači, kteří je mají rádi a pečlivě sledují, kde se co vysílá. Já sama jsem dřív měla pocit, že rádio je pro mě médium náhody – když tam najdu něco, co se mi líbí, jsem nadšená. Neuvědomovala jsem si, že je to médium se svými pravidelnými programy a věrnými posluchači.

Tomáš Pilát

Snímky Jarka Šnajberková a 2media.cz

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 21. 7.



  Příběh vězně č. 68 223
  Jak to vidí Jaromír Štetina
 
   Smysl a krása ornamentu

   Navštivte
 
   Ty děti jsem tam nechat nemohla
   Téma