Číslo 12 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.ředitelem Českého rozhlasu 6.
Peterem Duhanem.

 

 

 

 

 

 

 


Jan Halas, publicista

To jsem si zase početl

Už jsem se na tomto místě jednou přiznal, že na internetových stránkách občas zabloudím na obrysokmenové řádky, kde se často objevují vzácná literární jména a z jejich per hlubokomyslná hodnocení stavu současné české kultury. Je mi jasné, že je to poněkud perverzní, hrabat se v tom zapšklém pařeništi zhrzených celebrit, vyhnaných z ukradeného dobříšského pelechu. Je to ale zajímavé tím, jak se dlouholetí hrobníci české kultury pokoušejí představovat jako její jediní pěstitelé a ochránci. Je až komické, jak pracují s některými pojmy. Považují se dokonce za levicové umělce. Nevím, co je levicového na vyvolávání ducha policejně represivního přístupu státu ke kultuře, ale budiž. Z článku básníka Karla Sýse v prvním letošním čísle Obrysu-Kmene však vyplývá, že již brzy hodlá spolu se svými kamarády určovat, co je v Čechách kulturní a co ne. Vrozený kultivovaný cit mu našeptává něco v tom smyslu, že hladovým čtenářům jejich tvorby už dochází trpělivost.

Tomu ovšem nerozumím. Vždyť jim přece nikdo nebrání v publikování pokrokových literárních děl. Jen ty fronty před knihkupectvími se nějak netvoří, když takový vzácný klenot vyjde. Faktem zůstává, že náklady třídně uvědomělých děl nejsou takové, na jaké byli zvyklí a podle toho také vypadají autorské honoráře. Do rozhlasu se s podobnými díly také špatně proniká. Proč? Na to je odpověď velice jednoduchá, je však pravděpodobně nutné ji neustále opakovat. Stanice Vltava, která je stanicí kulturní, musí (vyplývá to ze zákona) vysílat opravdovou literaturu a nerozlišovat, zda si říká levicová nebo pravicová. Opravdová literatura se ostatně takovými vágními přívlastky nezdobí. Neexistuje literatura dejme tomu katolická nebo komunistická, existují jen spisovatelé, kteří jsou katolíky nebo komunisty. Jde jen a jen o to, aby to byli spisovatelé.

Že komunistických spisovatelů ve vysílání ubylo je zcela logické. Ubylo jich úměrně tomu, jak ubylo gramotných komunistů. Tato ideologie se ukázala jako lidstvu krajně škodlivá a spisovatelé jsou (nebo by aspoň měli být) citliví lidé. Nacismus a komunismus působí jako virová onemocnění, vrací se stále v epidemické formě a působí na určité (zejména inteligencí nenavštívené) vrstvy obyvatelstva. Gramotnost v těchto vrstvách není vysoká, ale najdou se v jejich řadách i takoví jedinci, kteří jsou puzeni k sepisování. Demokratický systém produkuje obrovské množství nerecyklovatelného kulturního odpadu. To je víc než jasné. Práce redaktorů, i těch rozhlasových, tkví pak často v nepříjemné práci – vyhledávání perel v hnoji. Mnoho literátů se v minulých dobách domnívalo, že tento hnůj nacismus nebo komunismus razantně vymete a bude dobře. Nestalo se tak. Část hnoje i s perlami byla vymetena, „čistý“ hnůj byl vyzvednut na oltář.

Opěvovatele starých pořádků není třeba okřikovat. Ať píší, psaní čistí žlučovody.

Není jich mnoho, ale jsou. Je tedy asi nutné občas se podívat, co dělají.


Petr Koudelka
  Já a mimozemšťané
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Zeurítia brasileira

   Pořiďte si
 
   Neznámý autor známé knihy
   Téma