Číslo 12 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.ředitelem Českého rozhlasu 6.
Peterem Duhanem.

 

 

 

 


Vendula Šmoldasová aka ZeurítiaZeurítia brasileira

Nejnovější nahrávkou vydavatelství Animal Music, orientujícího se na projekty nejmladší české jazzové generace, je sólová deska zpěvačky Venduly Šmoldasové vystupující pod uměleckým jménem Zeurítia. Label, který loni přišel například s ambiciózním albem kvintetu Vertigo a hostující Doroty Barové nebo s autorskou novinkou kytaristy Davida Dorůžky, tak rozšířil svůj katalog o písně klasiků brazilské bossa novy v pestrém a moderním aranžmá, nadto nazpívané bezvadnou portugalštinou.

Vendula Šmoldasová začínala s operním zpěvem, ve čtrnácti letech se ale dostala na pražskou Konzervatoř Jaroslava Ježka a ve studiích pokračovala i na Vyšší odborné škole, kde navštěvovala jazzové oddělení vedené vyhlášeným kontrabasistou Jaromírem Honzákem. První koncertní zkušenosti sice získávala coby bluesová zpěvačka – po boku v Praze zdomácnělého chicagského kytaristy Reného Trossmana, ale jazz v jejím případě zvítězil i napodruhé. Ještě na škole se seznámila se svým budoucím manželem, kytaristou Liborem Šmoldasem, výraznou tváří pražské jazzové komunity, který se stal i jejím nejbližším spolupracovníkem. Člen formace Ondřeje Pivce a šéf zbrusu nového Libor Šmoldas Quartetu nakonec produkoval její eponymní debut a je také autorem aranží všech písní.

Repertoár, který společně s bubeníkem Tomášem Vokurkou, perkusistou Milošem Dvořáčkem a polskými muzikanty Michalem Tokajem (piano) a Michalem Baraňskim (basa) ve studiu Svárov natočili, odráží zpěvaččino současné směřování. Skladby Carlose Lyry, Dorivala Caymmiho, ale především Antonia Carlose Jobima, který společně s Joao Gilbertem, ale i s americkým jazzmanem Stanem Getzem bossa novu na začátku šedesátých let proslavili po celém světě, si Zeurítia zamilovala – ale to by bylo málo. Podstatnější je, že její projev působí současně přirozeným i poučeným dojmem, že její latina je osobitá i autentická zároveň.

Milan Šefl

Foto Ondřej Košík


Petr Koudelka
  Já a mimozemšťané
  Jak to vidí Ivan Kraus
 
   Zeurítia brasileira

   Pořiďte si
 
   Neznámý autor známé knihy
   Téma