Číslo 11 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem.
Petrem Niklem.

 

Ženy, skály a návrat do bezčasí

Konce léta bývají smutné. Končí prázdniny, letní lásky, přichází čas loučení a podzimu. Do tohoto lehce baladického času je zasazen nový příběh úspěšné prozaičky Ireny Douskové O bílých slonech, který stejně jako předchozí prózu Oněgin byl Rusák, známou též z divadelního zpracování, vydalo nakladatelství Druhé město. Svým rozsahem má však blíže spíše k povídkovému cyklu Čím se liší tato noc (2004). Drobná próza v komorním obsazení se odehrává v nedávné minulosti a přivádí nás do prázdninové vesnice poblíž Berouna uprostřed bezčasí Husákovy normalizace.

Název knihy odkazuje k lidové pověsti o slonech, kteří zkameněli do podoby bílých skal. Kompozičně je příběh utvářen v kapitolách, které nesou názvy části dětského rozpočítávadla: Štěstí, Neštěstí, Láska, Manželství, Panenka, Kolébka, Hraběnka, Smrt. Podobně jako v autorčině předchozí tvorbě i nyní se jedná hlavně o příběhy žen. Letní příběh dívky se prolíná s tragickým příběhem o židovské manželce místního opilce a podivína, vystupujícím z minulosti.

Próza, kterou vhodně doplňují ilustrace Lucie Lomové (mimochodem jedné z nadějí českého comicsu), nepřináší v zásadě nic překvapujícího, co by již v autorčině díle nebylo k nalezení. Opět období normalizace, jejího dusna a díky své všudypřítomnosti nevnímané nenormálnosti, která se stala denní šedivou skutečností a zkušeností aktérů. Čtenáři se nabízí otázka, zda se v těchto opakovaných návratech neskrývá i jistá dávka nostalgie. Možná jsou tyto návraty stále potřeba. To nechť si zodpoví každý čtenář sám. Podobně jako v minulosti, ani nyní nás autorka nezklame. Byť se jedná o krátkou prózu, která pravděpodobně nebude patřit k tomu nejvýznamnějšímu z jejího pera, Dousková opět potvrzuje svou vypravěčskou suverenitu a své zařazení ke špičce současných českých autorů.

Pavel Kotrla, literární kritik


Petr Koudelka
  Nový sport na obzoru?
  Jak to vidí Rudolf Křesťan
 
   Lidská práva
   v českých kinech

   Navštivte
 
   Co překvapí
   i otrlého posluchače

   Jak to slyší Vladimír Karfík