Číslo 6 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem.
Jaroslavem Šerých.

 

 Už se nejmenuju Ondřej Ládek. Teď si říkám Xindl X.Jak na Xindla X

Interaktivní hudební server Bandzone cz., jenž už čtvrtým rokem zprostředkovává začínajícím či méně známým domácím kapelám a intepretům kontakt s příznivci i potenciálními promotéry, si v loňském roce připsal k dobrému jeden z největších objevů české scény. Folkový hiphoper Ondřej Ládek alias Xindl X však nevzbudil pozornost pouze na internetu, stal se i senzací loňských ročníků festivalů Zahrada a Porta, tedy přehlídek, na kterých bychom nevybíravý slovník rapujícího absolventa FAMU rozhodně nečekali. V čem tkví kouzlo písní chlapíka s pseudonymem vypůjčeným od jedné z allenovských filmových postav? Nejlepší odpověď nabízí album Návod ke čtení manuálu (vydaly Championship Records a Good Day Records).

Ládek je především dobrý textař, což se o většině českých raperů říct rozhodně nedá. Jeho rýmy jsou objevné i dokonale padnoucí, přitom ne samoúčelné. Zatímco většina z protagonistů zdejší hiphopové scény vesměs velkohubě maskuje absenci jakéhokoli názoru, vystudovaný scenárista (mj. sitcom Comeback) ve svých někdy snad až přeintelektualizovaných skladbách servíruje téměř generační výpověď třicetiletého pražského floutka, potácejícího se sice taky od ničeho k ničemu, ale pořád ještě hledajícího – kvalitní vztah, smysluplnou práci, nový rozměr života. V tom se asi Ládek od svého xindlovského alter ega neliší – léta praxe v reklamním byznysu či v komerční televizi dají zabrat každé citlivější duši.

Debutová deska zpěváka, skladatele a kytaristy, jehož na koncertních pódiích zastihnete nejspíš s obdobnými písničkářskými solitéry Xavierem Baumaxou či Petrem Niklem, se jistě dočká protikladných reakcí – ne každý zřejmě dokáže akceptovat Ládkovu frackovitou stylizaci kořeněnou na tuzemské poměry nebývalým množstvím explicitních výrazů z nejintimnějších sfér lidského konání. I ti nejkonzervativnější posluchači by ale měli v souvislosti se jménem Xindl X zapomenout na předpojatost – budou možná překvapeni, jak osobitý tvůrce se je pokouší oslovit.

Milan Šefl  Co potřebujeme nejvíc
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   Jak na Xindla X

   Pořiďte si
 
   Umění pro všední den
   Navštivte