Jiřina Šiklová, socioložka

O zodpovědnosti za vlastní život

Leden je měsíc odesílání předplatných na noviny, řešení doplatků na topení, záloh na elektřinu, výdajů za školní zimní prázdniny. Ale je to také měsíc dobrých předsevzetí.

Vstup do nového roku je letos provázen novinovými titulky o špatných prognózách vývoje bankovnictví, o zhroucení kapitalismu a globální krizi hospodářství. My drobní střádalové, kteří jsme až dosud pojem Wall Street znali pouze z předrevolučního Rudého práva, kde ztělesňoval centrum zla amerického imperialismu, máme najednou starosti, obvykle provázející jen Strýčka Sama s cylindrem s páskou z hvězd a pruhů na hlavě.

Nepatřím mezi fanynky Ameriky, nedomnívám se, že je to země neomezených možností. Naopak, občas si opakuji slova Voskovce a Wericha: „Co se vypůjčilo, to se vrací, vraťte nám civilizaci.“ Přesto nálada občanů v USA nepůsobí tak tísnivě, jak to vypadá dle článků v českých novinách.

Nedávno jsem měla možnost procházet se po Páté Avenue, mluvit s mnohými Američany ze středních vrstev i o té jejich a v důsledku toho také naší peněžní krizi. Generalizovat osobní poznání na celek je nesprávné, ale o určité pozorování bych se přece jen chtěla podělit. Mnozí z těch, jejichž rozhovory jsem vyslechla, konstatovali, že přišli již o statisíce, že jejich penze, uložené do akcií, se drasticky snížily. Ale nikdo si nezoufal, neříkal, že žijeme v té nejhorší době, a nikdo neproklínal vládu, ba ani ten Wall Street. Vyjma těch nejchudších. Ale ti nadávají vždycky a všude.

Ti lidé také nečekají na pomoc od státu! Předpokládají, že za to, že „jednou jsi dole a podruhé nahoře“, si mohou lidé sami, že žili na dluh – a za to jednou musí zaplatit. Na George Bushe lidé hubovali proto, že snížil prestiž Američanů ve světě, že začal válku v Iráku, ale konstatovali, že si ho sami zvolili. Snad i proto se za krach hospodářství také cítí odpovědni. Současně ale věří, že po čase se z toho zase sami dostanou.

Do Baracka Obamy nevkládají naděje proto, že by zvýšil hodnotu jejich vkladů, ale proto, že jeho zvolením sami sobě dokázali, že jsou „zase Američany“, kteří se vracejí k zásadám, z nichž jejich stát vzešel – jsi-li schopný a máš-li úspěch, bez předsudků k barvě tvé pleti tě rádi zvolíme. Jejich uspokojení ze zvolení Obamy se neváže k představě záchránce, ale k tomu, že oni, občané Ameriky, se sami zlepšili a změnili.

Před čtyřiceti lety někdo ze zálohy zastřelil Martina Luthera Kinga a začal boj za práva menšin. Po necelém půlstoletí jsou již Američané opravdu jiní. Vracejí se k ideálům, ke svým kořenům, k naplnění ideálů své ústavy. Jsou bez předsudků, nebojí se pohledu do budoucnosti. A mně se ten jejich optimismus – i přesto, že přišli o spoustu dolarů – velice líbí. Věří sami sobě, kdežto my si myslíme, že za všechno špatné může ten druhý. Natahujeme ruku pro pomoc a současně těm, kteří by to měli vyřešit, nadáváme.

Je leden, měsíc dobrých předsevzetí. Tak si mezi ně zapišme vyšší osobní odpovědnost za vlastní život i za případné potíže. Tím větší bude naše spokojenost, dosáhneme-li opaku, tedy úspěchu.



  Jiný úhel pohledu
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
   V RAPublice je veselo

   Navštivte
 
   České kulturní nebe
   aneb Zážitek roku

  Téma