Číslo 18 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s operním pěvcem.
Richardem Novákem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Kam s tím?

Sotva se ráno probudím, ještě než otevřu oči, už vím, že mám spoustu problémů: Kosovo, Tibet, radar… Kde se to tady vzalo? A proč zrovna já? Pak si uvědomím, že takhle jsou na tom všichni, ale to mě vůbec neuklidní. Jak si s tím máme poradit? Je nepochybné, že někdo po nás chce, abychom ty věci vyřešili. Máme své úkoly a ty nesmíme zanedbávat, my, demokratická veřejnost. To je právě to, co nám celý nedemokratický svět závidí, že všichni rozhodujeme denně o důležitých věcech, řídíme stát a všechno ostatní. V podstatě se od našeho řízení státu odvíjí i chod celého světa a planety. Jedno navazuje na druhé.

Jen není ještě přesně dořešeno, jak má tato demokracie fungovat. Dnes jsem od rána promýšlel Kosovo a už vím, jak na to. Mám to takříkajíc hotové, jen s tím musím ven. A v tom je právě ten háček. Kam s tím. Šel jsem před Strakovu akademii, že to předám premiérovi, ale ten přede mnou stále uniká. Chodí svým rychlým krokem, čím ráznější a rychlejší, tím pochopitelně důležitější. Nepřijímá nic.

Kam tato významná rozhodnutí nosit?

Snad by se dal k tomuto demokratickému způsobu vládnutí využít babybox. Je to skvělý vynález a zachránil už život mnoha novorozencům. Nic jiného mě nenapadá. Média se k demokratickému vládnutí použít nedají, mají příliš mnoho práce s tím, jak občany pobavit, a jejich názory jsou pro důležité věci nepoužitelné. Je to tak ostatně po celém světě, není proč si stěžovat. Všude jsou média zcela zaprodaná vládnoucí elitě a ta zase nadnárodním společnostem. Tyto společnosti ovládá několik nejbohatších klanů a nedělají nic jiného, než že vymýšlejí způsoby, jak vydělat další peníze. Zároveň je jejich úkolem dobře předstírat, že jim jde o demokracii. V Americe například řídí zemi kartel soukromých bank, které se podvodně vydávají za institut federálních rezerv. Proto musí Amerika dávat hodně peněz na zakrývání tohoto stavu a vyvolávání dojmu, že je zemí svobody a demokracie.

Buďme rádi, že u nás máme babyboxy, kam můžeme, kdykoliv je potřeba, položit své nápady, názory nebo přímo návody na řízení státu. Když vložíte do babyboxu svůj názor, kupříkladu na skutečnou reformu zdravotnictví (to znamená nejenom pár hloupých nápadů, jak okrást chudší vrstvu obyvatelstva), okamžitě se něco děje. Jakmile zaklapnete víko babyboxu, zazvoní někde zvonek, pohotovostní služba se bystře zalarmuje, celý aparát lékařů a sester je ihned na nohou a všichni běží, aby konali svou povinnost. Aby něco nezameškali, nezanedbali, aby udělali, co je potřeba, zachránili člověka.

A nemusí se to týkat jen zdravotnictví. Babyboxy by mohly takto sloužit i v případě, že chcete odložit svůj nápad, jak vyřešit romskou otázku, Kosovo nebo Tibet.

Je to skvělý systém. Tisíce a možná miliony lidí denně promýšlejí a řeší důležité státní a mezinárodní problémy – v hospodách, v kancelářích, v metru, všude slyšíte, jak tento demokratický organismus nepřetržitě pracuje. To je pravá demokracie. Ne hlouposti kolem voleb, ty jsou k ničemu. Jak správně někdo řekl, kdyby byly volby důležité, už dávno by je zrušili. Volby jsou jenom pro ty nejhloupější, kteří si ještě myslí, že to něco znamená, když za vás zasedne v parlamentu člověk a stará se důsledně o to, aby měl pořádnou imunitu, kdyby se přišlo na jeho čachry, nebo o to, aby mohl jezdit zadarmo tramvají. Každá politická strana, a to bez výjimky, si okamžitě po vítězství ve volbách přivlastní celý stát a využije ho k prosazení vlastní moci. V zásadě to znamená jen obohacování dalších politiků a jejich kompliců v bankách a úřadech. Všichni chtějí být ještě bohatší, než jsou. Líbí se mi věta, kterou pronesl v 17. století Cromwell: „Jestliže někdo vytváří mnoho chudých lidí, aby vzniklo pár bohatých, to se nehodí do slušného státu.“ Pak začala v Anglii revoluce. U nás takového Cromwella nemáme, naposledy se takto projevil snad jen Jan Žižka.

My pochopitelně nepotřebujeme ani, Cromwella, ani Žižku, ani žádnou revoluci, která by pořádně zatřásla touto prohnilou společností a srazila by hřebínek všem, kteří se dostali náhodou nebo špinavými kalkulacemi k moci a k penězům. Jsme už mnohem civilizovanější a umíme si poradit. Protože jsme demokratická společnost a máme dost rozumu i potřebné vzdělání, vymysleli jsme nejúčinnější systém vládnutí a řešení sebesložitějších otázek. Spočívá v tom, že všichni demokraticky vládneme.

My se budeme moci klidně podívat do očí budoucím generacím, až za námi přijdou a řeknou: „Jak jste mohli to nebo ono dopustit? Jak se mohlo stát, že jste zničili zdravotnictví, rozložili školství, zdevalvovali pojem práce? Jak jste mohli dopustit takovou korupci na všech stupních, lži a podvody? Co jste udělali s morálkou lidí?“

Na to je jednoduchá odpověď: „Všechno prodiskutujeme a vyřešíme, ale nic nerozhodujeme, nic neprosadíme. A zatímco my demokraticky vládneme, nahoře skupina lidí dělá politiku. To je absolutní, totální demokracie, která má skvělé výsledky.“

„A kde jsou ty výsledky vidět?“

„Podívejte se do babyboxů. Tam to všechno leží.“


  Jak to vidí Petr Koudelka                                        Další jaro dismančat                                       Jazz jedna báseň