Číslo 17 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s loutkoherečkou.
Helenou Štáchovou. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


Ivan Klíma, spisovatel

Poručili jsme větru, dešti

Skupině vědců v Bruselu vedené českým meteorologem RNDr. Janem Vichrem se podařilo odhalit zákonitosti, kterými se řídí vzdušné proudy, i způsob, jak toto proudění lokálně ovlivnit. Tím se člověk stává poprvé v dějinách pánem nad počasím.
(ČTK, 30. 4. 2009)

Předseda vlády Topolánek ke zprávě o úspěchu týmu vedeného českým vědcem prohlásil: To, co vláda sociální demokracie marně slibovala, totiž že zvládne všechny živelné katastrofy, naše vládní koalice uskutečnila. Nyní už se naši občané nemusejí obávat orkánů ani povodní, naopak zajistíme počasí k všeobecné spokojenosti všech.
(Lidové noviny, 2. 5. 2009)

Snaha přisvojit si něco, oč nemá ani nejmenší zásluhu, co právě cílevědomě probojovávali sociální demokraté, je příznačné pro politiku ODS. Chtěl bych jim připomenout staré české přísloví: Na cizím peří daleko nedoletíš.
(Předseda ČSSD Paroubek v Právu, 4. 5. 2009)

Poslední výsledky vědeckého výzkumu mi daly zapravdu, když jsem upozorňoval, že pseudovědecké požadavky různých Al Gorů a enviromentalistických aktivistů o nutnosti bojovat s hypotetickým, prý lidmi zaviněným globálním oteplováním ovzduší, nebyly opravdu, ale opravdu ničím jiným než nepodloženým tvrzením, které promrhávalo peníze z kapes daňových poplatníků.
(Prezident Václav Klaus 7. 5. 2009)

Rád bych zdůraznil, že myšlenku o tom, že člověk ovládne rozmary počasí, už dávno prosazuje komunistická strana, a jí tedy patří zásluha na tom, kam vedl vývoj ve výzkumu vzdušných proudů.
(Předseda KSČM Vojtěch Filip v odpovědi na otázku Radiožurnálu)

Podle výzkumu STEM šedesát pět procent občanů vítá možnost lidstva řídit počasí, jen pět procent respondentů vyjádřilo svoji obavu z možných následků. Zbylí respondenti neměli názor anebo se domnívali, že se jako obvykle nic nezmění.
(ČTK 26. 5. 2009)

Mluvčí organizace Greenpeace se domnívá, že v názoru na řízení vzdušných proudů je třeba zachovat opatrnost. Nedá se vyloučit vliv mocných zájmových skupin a firem, jako je třeba Monsanto, stejně jako mezinárodních monopolů ovládajících trh s potravinami. Greenpeace se domnívá se, že podobný názor sdílí i strana Zelených.
(Respekt, č. 24, 2009)

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo názor občanů na optimální klima pro červenec letošního roku. Sedmdesát tři procenta obyvatel by si přála slunné počasí. Pouze necelý šest procent (5,9%) si přeje počasí spíše chladné a deštivé. Zbytek nemá názor. Mezi zastánci pěkného počasí převládají obyvatelé měst, kteří mají v červenci dovolenou, naopak po dešti touží zemědělci a zahrádkáři. Mezi těmi, kdo nemají názor anebo je jim počasí lhostejné, převládají ti, kdo odjíždějí trávit dovolenou do Středomoří, a ti, kdo plánují dovolenou až na pozdější měsíce.
(Hospodářské noviny 25. 6. 2009)

Úporná sucha trápí naše zemědělce! Nespadne-li v nejbližších dnech vláha, musíme počítat se zdražením cen mouky, chleba i vepřového masa.
(Deník, 3. 7. 2009)

Poslanec ČSSD David Rath navrhuje uspořádat celostátní referendum o tom, zda se má pokračovat v řízení vzdušných proudů nad naším územím.
(Právo, 29. 7. 2009)

Premiér Topolánek označil návrh poslance Ratha za pokus o jeho obvyklou exhibici. O tak složitém jevu, jako jsou vzdušné proudy, nemohou rozhodovat laici. Premiér se chystá navzdory dovoleným svolat mimořádné zasedání vlády.
(ČTK 6. 8. 2009)

Ministr vnitra Langer nám do skrytého telefonu sdělil, že někdo půjde za své exhibice asi bručet.
(MF Dnes 7. 8 2009)

Dolní komora díky hlasům pěti přeběhlíků z ČSSD odmítla všelidové hlasování o pokračování řízení proudění větrů. Vládní koalice tím jen potvrdila svoje pohrdání k mínění pracujících.
(Hlas komunistů Bruntálska 8. 8. 2009)

Orkán Barunka řádil nad územím české republiky. Na jihočeských, západočeských, východočeských a severočeských a na všech moravských tocích byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.
(ČTK 12. 8. 2009)

ČTK se omlouvá všem našim občanům. Dodatečným vyšetřováním se zjistilo, že celá zpráva o převratných úspěších týmu RNDr Vichra byla jen nejapným pokusem o aprílový žertík jednoho z našich pracovníků; ten byl okamžitě propuštěn. Výjimečné sucho i orkán Barunku lze vysvětlit pouze změnou vzdušných proudů způsobených globálním oteplováním.
(ČTK 17. 8. 2009)

Jsem opravdu rád, že se opět jednou potvrdilo moje tvrzení, že všechny ty řeči o globálním oteplování jsou jen humbukem. Není pochyb, že posledním kouskem všech enviromentalistů, ekologistů a endžíouistů byl jejich průhledný výmysl o ovládání vzdušných proudů. Každému soudnému člověku je opravdu, ale opravdu zřejmé, že jim šlo o jediné: ovládnout naši společnost a nastolit novou totalitu.
(Prezident Václava Klaus u příležitosti udělení čestného doktorátu Opavskou univerzitou.)


  Jak to vidí Ivan Klíma                         Přitažlivost Světa knihy                        Nebeští jezdci v Českém rozhlase