Číslo 17 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s loutkoherečkou.
Helenou Štáchovou.


 

 

 

 
 


Nebeští jezdci v Českém rozhlase

Ve filmové podobě Jánského Nebeských jezdců si zahrál i Jiří HrzánRomán Filipa Jánského Nebeští jezdci vyšel poprvé v roce 1964, dočkal se překladů do pěti jazyků a krátce na to i zdařilé filmové podoby (režie Jindřich Polák, premiéra 28. října 1968). Není divu, vždyť jde o výjimečný a silný příběh, který je navíc bravurní uměleckou výpovědí.

Filip Jánský (vlastním jménem Richard Husmann) se v mnohém opírá o vlastní zkušenost. V době druhé světové války byl mimo jiné i palubním střelcem ve službách britské RAF – stejně jako hrdina příběhu tedy sdílel nelehký osud nebeských jezdců.

Richard Husman se narodil 4. září 1922, v sedmnácti se stal příslušníkem  cizinecké legie a krátce na to členem československého vojska ve Francii. O rok později už létal nad Německem v britském bombardovacím wellingtonu – v zadní věži „kryl kamarádům záda“. Zažívá osm nouzových přistání, je dvakrát raněn, na kontě má připsány dva sestřely nepřátelských letounů.

Když válka skončila, bylu mu dvaadvacet. V poválečných padesátých letech sdílel osudy mnohých bývalých pilotů RAF. O vděku nemohlo být ani řeči. V té době bychom ho zastihli mezi kopáči na různých stavbách. Teprve mnohem později mohl začít psát, publikovat a překládat.

Na společné fotografii střeleckého kurzu z roku 1940 snad není tvář, nad níž by nebyl křížek. Richad Husmann na své kamarády – spolubojovníky nikdy nezapomněl, pro ně psal své Nebeské jezdce. Do předmluvy prvního vydání vepsal: „Nejsem spisovatel. Chtěl jsem jenom říct, že za války to letci lehké neměli. A to je tak asi všechno.“

S knihou Nebeští jezdci se nyní můžeme pravidelně setkávat v cyklu Četba na pokračování – od soboty 26. dubna na ČRo 3 vždy v 18.30 hodin. Účinkuje David Novotný, natočilo českobudějovické studio Českého rozhlasu.

Luboš Koníř, režisér ČRo České Budějovice


  Jak to vidí Ivan Klíma                         Přitažlivost Světa knihy                        Nebeští jezdci v Českém rozhlase